Pytanie zasadnicze: jak ma się aktywność fizyczna do ewentualnej cukrzycy? A ma się ?otóż, podczas gdy człowiek się rusza czy to spaceruje, czy jedzie na rowerze czy w końcu robi jakiekolwiek ćwiczenia w tych akcjach biorą udział mięśnie a więc kurczą się i rozluźniają: pracują po prostu. Do swojej pracy mięśnie potrzebują energii a zyskują ją spalając glukozę a wtedy we krwi jest jej mniej. Gdy ćwiczymy także zapobiegamy otyłości a co za tym idzie cukrzycy, wystarczy nawet pół godziny dziennie całkiem umiarkowanego wysiłku np. chodzenia z Kijakami, aby prawdopodobieństwo zachorowania na tę cywilizacyjną chorobę spadło nawet o 50 %!
Najlepsza jest aktywność tzw. aerobowa, czyli np. pływanie albo chodzenie wtedy, kiedy serce bije równomiernie i dostarcza do mięśni krew bogatą w tlen; takie dotlenienie całego organizmu powoduje także rozładowanie stresu i spokojny mocny sen, co w profilaktyce cukrzycy jest sprawa bardzo ważną. Najlepszymi formami aktywności fizycznej w profilaktyce cukrzycy są: szybki marsz (10 tysięcy kroków dziennie to dobry pomysł), taniec, pływanie i nordic walking, czyli chodzenie z kijkami.
Lepiej też unikać słodyczy, potraw z ziemniakami (samych ziemniaków, placków ziemniaczanych czy kopytek) oraz wysokoprocentowych i słodkich alkoholi).