Chęć posiadania, chociaż jednego, własnego dziecka to dość naturalna cecha większości par podejmujących współżycie płciowe. Wynika ona z istniejącej biologicznej potrzeby przedłużenia gatunku. Zwykle pierwsze podejścia do tematu prokreacji są dość optymistyczne, bo powszechne przeświadczenie jest takie, że wystarczy nie stosować środków antykoncepcyjnych i współżyć dość regularnie, co zaskutkuje zajściem w ciążę.

Niestety zdarza się coraz więcej przypadków, że pomimo takich działań para nie może doczekać się upragnionej ciąży. Jeszcze bardziej traumatycznym przypadkiem jest zajście w ciążę i poronienie jej bez ewidentnego powodu. Niektórym parom zdarza się to wielokrotnie.

Badania na niepłodność

Badania na płodność: gdzie i jakie wykonaćJeżeli kobieta nie zachodzi w ciążę albo nękają ją liczne poronienia, to konieczne jest wykonanie badań na płodność, aby ustalić przyczyny takiego stanu rzeczy i – jeśli to możliwe – podjąć leczenie. Trzeba tu podkreślić, że badania na płodność powinny być wykonywane zarówno u kobiety jak i mężczyzny nawet wówczas, jeśli kobieta zaszła w ciążę, a potem ją poroniła.

Badania statystyczne wykazują, bowiem, że przyczyny niepłodności są rozłożone mniej więcej równo (około 30%), po stronie obydwu płci. Pozostałe 40% to przyczyny o niedającym się ustalić pochodzeniu (idiopatyczne). Poronienia u kobiet mogą być spowodowane również niedostateczną jakością plemników.

Gdzie wykonać badania

Większość badań związanych z ustaleniem przyczyn niepłodności oferują liczne, wyspecjalizowane prywatne placówki medyczne takie jak np. Salvemedica czy Medicus. Ostatnio programem zdrowotnym NFZ została objęta również metoda zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, więc z pewnością NFZ finansuje także badania ustalające przyczyny niepłodności (powstaje tylko pytanie, jak długo trzeba by czekać na ich wykonanie).

Rodzaj badań

Wachlarz badań na płodność oferowanych przez prywatne placówki jest dość szeroki. Można je pogrupować w następujący sposób:

1. Badania podstawowe, ogólne dla kobiet i mężczyzn, wykrywające choroby, które mogą pośrednio negatywnie wpływać na płodność, takie jak choćby choroby tarczycy, nadnerczy, zaburzenia hormonalne itp. Odpowiednie badania krwi zleci lekarz ginekolog.

2. Badania na płodność dla mężczyzn obejmują przede wszystkim badanie nasienia pobranego zgodnie z określonymi przez laboratorium wymogami (po wstrzemięźliwości płciowej trwającej od 2 do 7 dni, do sterylnego naczynia, dostarczone szybko i chronione przed wychłodzeniem).

Możliwe są różne rodzaje badań ustalające przyczyny niepłodności:

  • komputerowe badanie ogólne oceniające jakość plemników w nasieniu (ich ilość, ruchliwość, koncentrację, żywotność) oraz stan nasienia (lepkość, kolor, PH itd.),
  • szczegółowe badanie nasienia szukające przyczyny niskiej jakości plemników, np. marker czynności nadjądrzy, test wiązania plemników z hialuronem, obecność przeciwciał plemnikowych w nasieniu, posiew i antybiogram nasienia, test migracyjny (swim-up), chiromatyna plemnikowa.

3. Badania na płodność dla kobiet mogą dotyczyć różnych obszarów, od których zależy damska rozrodczość, są wśród nich:

  • monitorowanie owulacji
  • stymulacja owulacji
  • HSG (histerosalpingografia) – pozwalająca określić niedrożność jajowodów
  • histeroskopia – umożliwia dokładne obejrzenie jamy macicy i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, takich jak polipy, mięśniaki, zrosty, nowotwory
  • hydrolaparoskopia – badanie laparoskopowe przez pochwę pozwalające ocenić stan jajników, jajowodów, strzępków jajowodów, macicy, występowania endometriozy itp.
  • laparoskopia – badanie narządu rodnego endoskopem wprowadzonym przez powłoki brzuszne.

Problemów z zajściem w ciążę nie warto ignorować. Im szybciej zostaną podjęte badania na płodność, tym szybciej zostaną wykryte przyczyny niepłodności i tym szybciej będzie można je usunąć i w konsekwencji skutecznie zajść w ciążę.