Życie jest pełne paradoksów. Jesteśmy dumni z rozwoju cywilizacji, w jakiej żyjemy. Z nowoczesnych wynalazków, typu telefony komórkowe, komputery, tworzywa sztuczne, samochody i samoloty. Nie musimy już chodzić na polowania, by zdobyć coś do jedzenia – wystarczy wybrać się do hipermarketu.

Co pomaga zajść w ciążę: 5 najważniejszych czynników?Nie musimy ciężko pracować w polu czy w gospodarstwie, aby coś wyhodować, bo żywność jest produkowana przemysłowo. Nie pokonujemy dużych odległości pieszo, bo przemieszczamy się samochodami, a po pracy możemy sobie poleniuchować przy komputerze czy przed telewizorem.

Osiągnięcia cywilizacji mogą nas jednak doprowadzić do wyginięcia ludzkości. Stwierdzono bowiem, że to, co pomaga zajść w ciążę, jest akurat czymś odwrotnym niż wymienione wyżej osiągnięcia cywilizacyjne, a przesada w korzystaniu ze wszystkich nowoczesnych udogodnień upośledza płodność kobiet i mężczyzn.

Zgodnie z najnowszymi badaniami, na liście zawierającej to, co pomaga zajść w ciążę, znajdują się między innymi takie ważne elementy:

  1. Prawidłowe odżywianie – dieta zbliżona do śródziemnomorskiej, zawierająca nie tylko warzywa i owoce (najlepiej z ekologicznych upraw), ale i warzywa strączkowe, ryby, naturalne oleje roślinne, ziarno z pełnego przemiału; należy ograniczać spożycie mięsa, nabiału i żywności wysoko przetworzonej.
  2. Wystarczająca ilość ruchu (bez forsowania się) – najlepiej na świeżym powietrzu, co najmniej 60-90 minut dziennie; wskazany rower, szybkie spacery czy nordic walking, taniec, pływanie.
  3. Prawidłowe oddychanie wg zasady 4-7-8 i relaks w sytuacjach stresujących (napinanie i rozluźnianie mięśni), ćwiczenia jogi.
  4. Uzupełnienie diety o suplementy i mikroelementy ograniczające negatywny wpływ wolnych rodników na organizm, a wpływające pozytywnie na płodność, takie jak witamina E, ubichinol czy pycnogenol.
  5. Pozytywne nastawienie do rodzicielstwa i wizualizowanie stanu, jakby się już było w ciąży albo nawet posiadało już dziecko; pisanie lub wypowiadanie afirmacji na ten temat.

Unikanie wszelkich szkodliwych używek typu nikotyna, alkohol itp. to „oczywista oczywistość” dla potencjalnych rodziców.