Postęp medycyny wyeliminował, lub unieszkodliwił wiele groźnych chorób, które jeszcze całkiem niedawno (50-150 lat temu) były przyczyną śmierci wielu osób. Chorobą taką była przykładowo gruźlica.

Co pomaga zajść w ciążę, gdy jeden z partnerów jest cukrzykiem?Okazuje się jednak, że każde stulecie ma specyficzne, groźne choroby obejmujące spory odsetek populacji. Współcześnie zalicza się do nich cukrzycę. Nie jest to wprawdzie choroba zakaźna, jednak w Polsce, wg danych statystycznych z 2013r. chorowało na nią około 3 mln osób. Podstępność cukrzycy polega na tym, że powoli wyniszcza cały organizm nie zawsze dając ostre objawy zmuszające chorych do podjęcia leczenia. Cukrzyca ma negatywny wpływ nie tylko na wzrok, krążenie czy nerki, ale i na układ rozrodczy.

Plemniki mężczyzny chorego na cukrzycę są wprawdzie w stanie spowodować zapłodnienie, jednak ich jakość może być przyczyną problemów z zagnieżdżeniem się jaja w macicy i powodować poronienia albo późniejsze wady płodu. Z kolei ciąża matki chorej na cukrzycę może pogłębiać jeszcze powikłania wywoływane tą chorobą, a nie wszystkie leki można zażywać podczas ciąży. Sama ciąża też jest obarczona wysokim ryzykiem.

Jeśli zatem szukasz odpowiedzi na pytanie, co pomaga zajść w ciążę, gdy któreś z rodziców jest cukrzykiem, pamiętaj: jeszcze na etapie planowania ciąży należy podjąć leczenie, które wyrówna poziom cukru we krwi do właściwego poziomu. Osiągnięcie normoglikemii już na 3 do 6 miesięcy przed planowaną ciążą jest tym decydującym czynnikiem, który pomaga zajść w ciążę, a potem ją donosić i urodzić zdrowe dziecko.

Fundacja WOŚP realizuje „Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą”. Już 30 ośrodków w Polsce umożliwia kobietom ciężarnym kontrolowanie przebiegu cukrzycy za pomocą sensorów do monitorowania glikemii oraz pomp insulinowych.

Natomiast osoby, które nie mogą skorzystać z takiego udogodnienia, powinny być pod ciągłą opieką nie tylko ginekologa, ale i diabetologa, który doradzi, co należy robić, aby poziom cukru we krwi był w normie. Oprócz insuliny czy leków bardzo duże znaczenie ma właściwy sposób odżywiania, zgodny z zaleceniami lekarza.