Postęp medycyny wyeliminował, lub unieszkodliwił wiele groźnych chorób, które jeszcze całkiem niedawno (50-150 lat temu) były przyczyną śmierci wielu osób. Chorobą taką była przykładowo gruźlica.
Plemniki mężczyzny chorego na cukrzycę są wprawdzie w stanie spowodować zapłodnienie, jednak ich jakość może być przyczyną problemów z zagnieżdżeniem się jaja w macicy i powodować poronienia albo późniejsze wady płodu. Z kolei ciąża matki chorej na cukrzycę może pogłębiać jeszcze powikłania wywoływane tą chorobą, a nie wszystkie leki można zażywać podczas ciąży. Sama ciąża też jest obarczona wysokim ryzykiem.
Jeśli zatem szukasz odpowiedzi na pytanie, co pomaga zajść w ciążę, gdy któreś z rodziców jest cukrzykiem, pamiętaj: jeszcze na etapie planowania ciąży należy podjąć leczenie, które wyrówna poziom cukru we krwi do właściwego poziomu. Osiągnięcie normoglikemii już na 3 do 6 miesięcy przed planowaną ciążą jest tym decydującym czynnikiem, który pomaga zajść w ciążę, a potem ją donosić i urodzić zdrowe dziecko.
Fundacja WOŚP realizuje „Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą”. Już 30 ośrodków w Polsce umożliwia kobietom ciężarnym kontrolowanie przebiegu cukrzycy za pomocą sensorów do monitorowania glikemii oraz pomp insulinowych.
Natomiast osoby, które nie mogą skorzystać z takiego udogodnienia, powinny być pod ciągłą opieką nie tylko ginekologa, ale i diabetologa, który doradzi, co należy robić, aby poziom cukru we krwi był w normie. Oprócz insuliny czy leków bardzo duże znaczenie ma właściwy sposób odżywiania, zgodny z zaleceniami lekarza.