Rodzicielstwo to bardzo ważny aspekt życia dla wielu z nas. Kiedy okazuje się, że para kochających się ludzi nie może doczekać się dziecka, kobieta nie może zajść w ciążę, pojawia się wiele negatywnych emocji, lęków, napięć. Pojawia się trudne pytanie: dlaczego?

Coaching płodności: Nowe narzędzie w staraniach o dzieckoPara zaczyna wtedy szukać sposobów na poprawę płodności, lub leczenie niepłodności i często, mimo skupienia całych sił na tym jednym celu – zajściu w ciążę, nie dzieje się nic. Pojawia się frustracja, niemoc i lęk. Szybciej w taki stan wpadają kobiety, czując się odpowiedzialne za swoją płodność. W większym stopniu niż ich mężczyźni przeżywają z każdą kolejną miesiączką poczucie żalu, straconej nadziei. Zaczynają zastanawiać się co z nimi jest „nie tak”, bo przecież „każda kobieta może zajść w ciążę a ja nie…”.

Ponieważ w panice trudno jest działać rozsądnie i „złapać wiatr w żagle” potrzebny jest ktoś, kto przez tę życiową burzę pomoże przejść. Czasem pomagają rozmowy z bliskimi: rodzicami, przyjaciółmi, ale nieraz, zamiast wsparcia można usłyszeć coś przykrego, raniącego. Często jest też tak, że o leczeniu niepłodności para nic nie mówi w swoim otoczeniu, bo uruchamia się w głowie wstyd, blokada. I trwa cierpienie w samotności. Wtedy z pomocą może przyjść coaching płodności (ang. Fertility coaching).

Co to jest coaching płodności

Celem coachingu płodności jest opanowanie huśtawki emocjonalnej związanej z czekaniem na dziecko, szukanie rozwiązań, i wydobycie dobrej, wewnętrznej energii potrzebnej do leczenia i życia tu i teraz. Praca z coachem porządkuje chaos myśli, uczy odprężenia, pomaga poznać siebie i partnera. Uczy radzić sobie z bezsilnością i motywuje do szukania nowych rozwiązań. Wszystko to dzieje się w atmosferze bezpieczeństwa, empatii i zrozumienia.

Coach nie udziela rad, nie powie Ci jak masz żyć i co będziesz dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Coach rozmawia, zadaje pytania, wspiera i jest przy swoim kliencie a ten – dokonuje zmian! To sama klientka pod okiem coacha znajduje drogę do samej siebie. I odkrywa, że wszystko, co jest jej potrzebne do rozwiązania problemów ma w sobie. Bo coaching to proces wyzwolenia Twoich własnych, wewnętrznych zasobów, potencjału i siły.

Co możesz zyskać dzięki pracy z coachem

Coach pomoże uporządkować przekonania życiowe i nawyki. Być może zdecydujesz się na zmianę stylu życia, funkcjonowania tak, żeby było ono zdrowsze, bardziej sprzyjało zajściu w ciążę. Ponieważ to, co do tej pory robiliście lecząc niepłodność nie działało, warto to zmienić. Warto zmienić swoje podejście do płodności w codziennym życiu, w małych wyborach: zjeść sałatkę czy frytki, popracować dłużej czy iść dna spacer? Zamknąć się w łazience i płakać, czy porozmawiać?

Coaching płodności pomoże Ci poradzić sobie z emocjami blokującymi płodność. Pomoże dogłębnie odpowiedzieć na pytanie po co mi dziecko, dlaczego chcę zajść w ciążę, jaką chcę być mamą dla swojego dziecka? Dzięki coachingowi płodności inaczej, lepiej poradzicie sobie w rozmowach z innymi ludźmi o waszej płodności. To także nauka relaksu, świadomego wypoczynku. Czas leczenia niepłodności dobrze jest wykorzystać na pogłębienie relacji partnerskiej, skupieniu się potrzebach, emocjach drugiej strony. Warto zrobić coś dla związku, kiedy jesteście jeszcze sami. Z coachem rozwiniesz też umiejętność skupienia się na tu i teraz, na rzeczach, sprawach, na które masz wpływ.

Osoba, która zgłasza się do coacha w czasie procesu zmiany, swojej zmiany rozpoznaje swoje cele, pragnienia, potrzeby. Uświadamia sobie przekonania, które ją wspierają w tym, do czego dąży ale i te, które jej nie sprzyjają, ograniczają. Dzięki temu, że je zna, może je zmienić, wykorzystać, odrzucić – w zależności od tego czy są przydatne w osiągnięciu celu czy nie.

Jak to wygląda w praktyce

Sesje coachingowe trwają od 60 do 120 minut, w zależności od indywidualnych ustaleń i tematu spotkania. Przeważnie odbywa się około 10 takich spotkań w 2-3 tygodniowych odstępach czasu. Zawsze jest też możliwość dalszej pracy. Spotkania coachingowe mogą odbywać się gabinecie ale i w parku, lub kawiarni. Na pierwszej sesji omawiane są cele, które klient ma realizować, na drugą coach przynosi plan pracy. Coaching wykorzystuje różne formy aktywności: rozmowę, ćwiczenia wizualizacyjne, często przydają się też klocki i kredki. A wszystko po to, żeby lepiej zobaczyć cel! Na początku każdego spotkania omawiany jest czas, jaki minął od ostatniego, jakie znaczenie to co się działo ma dla klienta, jak można to wykorzystać na przyszłość. Kolejnym etapem jest praca nad celem. Na koniec coach udziela informacji zwrotnej, czyli mówi, co przybliża klienta do osiągnięcia celu, a nad czym jeszcze trzeba popracować.

Prowadzę własną firmę PRO-Coaching Monika, w ramach której zajmuję się fertility coachingiem. Od lat pomagam ludziom szukającym rozwiązań w swoich trudnych życiowych sytuacjach. Pomagam im odkryć ich wewnętrzną siłę i pewność siebie. Wiem, że w stresie, napięciach można mimo wszystko zobaczyć cel – zdrowe, udane życie.
Zawsze skupiam się na zasobach swoich klientów, bo siła jest w każdym z nas! Z własnego doświadczenia znam dramat niepłodności i „walki” o dziecko. Miałam szczęście spotkać na swojej drodze leczenia osobę, która była moim nieformalnym coachem. To dzięki rozmowom z nią uporządkowałam swój wewnętrzny świat. Teraz te doświadczenia przekazuję innym. Wiem, jak ważne jest w leczeniu niepłodności pozytywne myślenie i zmiana przekonań.