Ważne, aby test wykonać o odpowiedniej porze dnia

Istnieje kilka sposobów na potwierdzenie bądź wykluczenie ciąży. Jedną z najpopularniejszych i najwygodniejszych form jest wykonywanie testów ciążowych, które można kupić w aptece, drogeriach oraz przez Internet. Ważne, aby test wykonać w odpowiednim momencie – zbyt szybkie badanie może nie pokazać odpowiedniego, prawidłowego wyniku, zaś po kilkunastu dniach okazać się może, że rzeczywiście jesteśmy w ciąży.

Test ciążowy kupiony w aptece

Czy można wykonać test ciążowy wieczorem?Test ciążowy kupiony w aptece możemy wykonać w domu, zaś najpewniejszy wynik uzyskamy po około dwóch tygodniach od zapłodnienia. Wiele osób zastanawia się, czy pora dnia, w jakiej wykona się test ma znaczenie. Niektóre panie powtarzają także test kilkakrotnie tego samego dnia – o różnych porach.

Aktualnie na rynku dostępne są testy, które wykrywają nawet niewielkie stężenie hormonu HCG. Oznacza to dużą wrażliwość na wykrycie hormonu, a co za tym idzie – nie jedynie wczesne rozpoznanie ciąży (jeśli hormon występuje w organizmie), ale i szansę na badanie o różnej porze dnia.

Stężenie HCG największe rano

Jeżeli mamy wątpliwość, czy można wykonać test ciążowy wieczorem, to przeczytajmy dokładnie instrukcję naszego testu. Zaleca się mimo wszystko wykonywanie testów ciążowych zakupionych w aptece rano. W porannym, pierwszym moczu stężenie HCG jest największe a sam wynik najbardziej wiarygodny. Jeśli mamy wątpliwości, po kilku godzinach można wykonać test powtórnie bądź zgłosić się na badania laboratoryjne – moczu lub krwi.

Podsumowanie

Przed wykonaniem testu ciążowego należy uważnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do zakupionego testu. Nieprawidłowo wykonany test nie wskaże odpowiedniego i wiarygodnego wyniku. Warto zatem postarać się o opanowanie i postępować zgodnie z zaleceniami. Mocz zaleca się pobierać rano po minimum ośmiu godzinach odpoczynku. Nie zaleca się wykonywania testu wieczorem lub w nocy – właśnie wtedy stężeni HCG w organizmie jest najniższe. Jeśli nawet jesteśmy w ciąży, wynik może okazać się negatywny, ponieważ stężenie będzie na tyle niskie, że nawet najlepszy test nie będzie zdolny go wychwycić.