Chociaż nie jest to częste zjawisko, to z pewnością wiele osób miało okazję spotkać w swym życiu bliźniacze rodzeństwo. Czasami byli oni (lub one) podobni do siebie niemal jak dwie krople wody, częściej jednak różnili się od siebie, mogli być nawet różnej płci. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z dość rzadkim statystycznie przypadkiem (ok. 0,4 % wszystkich porodów), czyli z bliźniakami jednojajowymi. Nieco częściej (ok. 1,25 % przypadków) występują różniące się od siebie bliźnięta dwujajowe.

Wychowywanie bliźniąt

Czy można zaplanować zajście w ciążę bliźniacząWychowywanie bliźniąt (zwłaszcza w okresie niemowlęcym) nie jest łatwe. Dwójka jednocześnie płaczących, głodnych czy wymagających zmiany pieluch dzieci może być trudna do opanowania (szczególnie dla matki, która często zostaje z nimi sama w domu). Są jednak pary, które się zastanawiają, jak zajść w ciążę bliźniaczą, bo pragną zostać od razu rodzicami dwójki słodkich maluchów (i najlepiej, aby to była od razu parka, czyli chłopiec i dziewczynka).

Skuteczne zajście w ciążę bliźniaczą

Niestety nie odkryto jeszcze metody, która by gwarantowała to jak skutecznie zajść w ciążę bliźniaczą. Są jedynie statystyki, które mówią o tym, kto ma większe szanse na spłodzenie bliźniąt.

Wśród zdrowych par, czyli takich, które były płodne bez wcześniejszej konieczności poddawania się kuracji hormonalnej, bliźnięta częściej występowały u starszych matek, czyli kobiet w wieku 35-44 lata. Poza tym częściej u kobiet, które rodziły kolejny raz (i prawdopodobnie nieszczególnie już marzyły o nowej dwójce dzieci zamiast jednego). Pewne znaczenie odgrywała też waga przyszłej matki: panie z lekką nadwagą miały większe szanse na spłodzenie bliźniąt, niż te szczupłe.

Spore znaczenie mają również geny: matki pochodzące z ciąży bliźniaczej często same zostawały matkami bliźniąt. W dodatku ciąża bliźniacza mogła u nich wystąpić więcej niż raz. Natomiast ojciec mający brata lub siostrę bliźniaczkę niezbyt często sam zostawał ojcem bliźniąt.

Największy odsetek bliźniąt występuje w krajach afrykańskich (4,5%, w Polsce 1%), co przypisuje się spożywaniu tam manioku i tapioki.

Najczęściej jednak bliźnięta rodzą się matkom leczonym wcześniej z niepłodności preparatami hormonalnymi, np. gonadotropiną.