Nie od dziś wiadomo, że atrakcyjny wygląd kobiety to jeden z głównych atutów, który działa przyciągająco na mężczyzn. Czyżby mężczyźni byli aż takimi estetami, że ich zainteresowanie kobietami o takich a nie innych cechach powierzchowności wynika wyłącznie z przyjemności patrzenia na nie? A może powodem jest chęć zaimponowania kolegom, tak jak w przypadku posiadania drogiego, luksusowego samochodu?

Czy wygląd i uprawiany sport mają wpływ na płodność kobiety?Z pewnością obie te przyczyny mają pewne znaczenie przy wyborze tej, a nie innej partnerki. Jednak najnowsze badania wykazują, że wygląd świadczy w pewnym stopniu o większej lub mniejszej płodności kobiety i prawdopodobnie mężczyźni mają zakodowany w genach, całkiem poza świadomością, wybór partnerki, z którą łatwiej będą mogli spłodzić potomstwo.

Płodność kobiety a poziom estragonu

Na płodność kobiety bardzo duży wpływ ma poziom estrogenu w organizmie: im wyższy, tym większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Badania przeprowadzone przez panią dr Grażynę Jasieńską na kobietach w Beskidzie Wyspowym, gdzie jest wysoki przyrost naturalny, wykazały, że kobiety o wysokim poziomie estrogenu cechują się tak pożądaną przez mężczyzn sylwetką „klepsydry”, czyli wąską talią, szerokimi biodrami i w miarę pokaźnym (własnym) biustem.

Co ciekawe, długie nogi, to kolejny atut atrakcyjnej kobiety. Według badań, długimi nogami charakteryzują się kobiety, których matki, będąc z nimi w ciąży, dobrze się odżywiały. Dały im w ten sposób pewien potencjał, rokujący dobrze dla rozwoju nie tylko bezpośrednio dla ich organizmu ale i dla kolejnych pokoleń. Długonogie kobiety mają bowiem znacznie wyższy poziom estrogenu – hormonu płodności – niż kobiety o nogach krótkich.
Badania, badaniami, lecz nie należy demonizować: przecież matkami nie zostają wyłącznie kandydatki do tytułu „Miss Świata”. Przeciętne, a nawet całkiem nieatrakcyjne kobiety też doświadczają uroków macierzyństwa.

Płodność kobiety a wysiłek fizyczny

Jak mówi znane przysłowie „sport to zdrowie”. Popularyzowanie przez media wysiłku fizycznego stało się ostatnio dość modne. Ruch z pewnością zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym, pozwala się zrelaksować i dotlenić. Wpływa pozytywnie na naszą sylwetkę oraz nastrój, bo przyczynia się do wytwarzania tzw. hormonów szczęścia, czyli endorfin.

Jest jednak jedno małe „ale”. Kolejne badania wykazały, że nadmiar wydatkowanej energii przyczynia się do spadku poziomu estrogenów. I wcale nie chodzi tu o ubytek wagi u kobiety uprawiającej sport (jak wiadomo, zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą powodować zaburzenia hormonalne).
Nawet wówczas, gdy badane „sportsmenki” spożywały więcej kalorii i utrzymywały swą prawidłową wagę, poziom hormonu odpowiedzialnego za płodność kobiety, czyli estrogenu, spadał.

Być może, atawistycznie, dla organizmu kobiety informacja o zwiększonym wydatku energii jest sygnałem, że czasy na rodzenie dzieci nie są najlepsze i należałoby jeszcze poczekać. Dlatego kobiety planujące zajście w ciążę powinny trochę zmniejszyć nadmierny wysiłek fizyczny, nawet na kilka miesięcy przed planowanym zapłodnieniem. Jak wykazały badania, poziom estrogenu obniża się już przy przebiegnięciu kilkunastu kilometrów w ciągu tygodnia.

Czyli – dla przyszłych matek – należy trzymać się dwóch podstawowych zasad:

  • jeśli wysiłek fizyczny, to raczej umiarkowany,
  • wagę należy utrzymywać w normie, głównie po to, aby dziecko nie miało zbyt niskiej wagi po urodzeniu.

Jest to ważne dlatego, że dzieci z niską wagą urodzeniową, są już poniekąd „napiętnowane” na starcie: posiadając w genach, przed urodzeniem zapis, że coś „na zewnątrz” jest nie tak z pożywieniem, mają organizm „energooszczędny” i jeśli ponura wizja głodu się nie sprawdzi, to takim osobom częściej grozi cukrzyca niż tym o normalnej wadze urodzeniowej.

Ten sam program „energooszczędny” powoduje, że dziewczynki niedożywione przed okresem dojrzewania będą miały w przyszłości niższy poziom estrogenu i mniejsze szanse na zajście w ciążę.