Julia (32 l.) i Adam (32 l.) od półtora roku starają się o dziecko. Po roku starań zrobili badania pod kątem niepłodności, które nie wykazały żadnych problemów. Z pozoru oboje są zdrowi i powinni bez kłopotów zostać rodzicami. A jednak z jakiegoś powodu się nie udaje. Od kilku miesięcy między Julią i Adamem zaczęło się psuć. Nasiliły się kłótnie i ciche dni. Julia płacze przy każdej pojawiającej się miesiączce. Adam zamyka się w sobie, ucieka w pracę. Oboje unikają uroczystości rodzinnych, aby nie słuchać ciągłych pytań kiedy zostaną rodzicami.

Czy relacje pomiędzy partnerami mogą wpłynąć na płodność? W końcu, z jednej strony mówimy o sferze uczuć, a z drugiej o sferze ciała. Na to pytanie odpowiada Monika Szadkowska, terapeutka i coach płodności:

Dbaj o swój związek, poprawisz płodność!Bardzo długie oczekiwanie na dziecko powoduje specyficzne stany psychiczne i dla kobiety i dla mężczyzny. Lęk, złość, zagubienie, niepewność i wstyd to chyba najczęstsze emocje pojawiające się w tym czasie. Do tego dochodzi cała gama niekorzystnych przekonań, powodujących obniżenie poczucia własnej wartości, takich jak: „brak dziecka to kara za coś”, „jestem gorszą kobietą, bo nie mogę zajść w ciążę”, lub „jaki ze mnie mężczyzna, skoro nie potrafię spłodzić dziecka”. Czekając na dziecko i nie zachodząc w upragnioną ciążę kobieta z każdą kolejną miesiączką przeżywa tzw. żal po stracie. To bardzo stresujący, czasem depresyjny stan, w leczeniu niepłodności przeżywany regularnie. A to wystawia funkcjonowanie związku na próbę. I płodność partnerów też.

Niekiedy para chce tak bardzo, tak się skupia na zadaniu „zostania rodzicami”, że aż się nie udaje. Kochają się i chcą dziecka najbardziej na świecie, a jednak stres związany tym pragnieniem blokuje funkcje organizmu. Słyszy się czasem opowieści piosenkarzy czy aktorów, mających wyjść na scenę, którym trema, odebrała głos – a przecież naprawdę chcą dać występ! A to psychika się zablokowała. Jest w książce Williama Whartona „Spóźnieni kochankowie” bohaterka, która będąc świadkiem tragedii rodzinnej przestała widzieć. Lekarze mówili, że jej narząd wzroku działa poprawnie, ale jej psychika nie chciała widzieć, coś się zablokowało. Czasami podobnie może być w przypadku płodności.

Często, leczenie niepłodności to tak trudny czas i temat dla związku, że każde z partnerów przeżywa to samotnie. Bardziej zaczyna zależeć kobiecie i to ona staje się odpowiedzialna za leczenie. Jednak robi to w poczuciu osamotnienia i stresie. A to na pewno nie wspiera płodności.

A niekiedy jest też tak, że w związku od jakiegoś czasu źle się dzieje i posiadanie dziecka ma być pomysłem na posunięcie sytuacji do przodu, na pozytywną zmianę między partnerami. Jest też nadzieja ze strony kobiety, że jak mężczyzna zostanie ojcem, to dorośnie, zmądrzeje, stanie się odpowiedzialny, troskliwy, opiekuńczy, bardziej zaradny. Ten wielki plan, że dziecko uzdrowi związek powoduje, że brak ciąży jawi się jako katastrofa. A może to psychika i organizm nam podpowiadają, że na zajście w ciążę jeszcze nie czas, jeszcze nie z tą osobą? Sfery uczuć i ciała są ze sobą powiązane. Dlatego tak ważne są relacje w związku, bo gdy czujemy się bezpieczni, akceptowani, kochani, kiedy nasze potrzeby są szanowane przez partnera to i nasza psychika bardziej nam sprzyja, a organizm chętniej „współpracuje”. Warto jest zatem pracować nad psychiką, aby zminimalizować stres związany z leczeniem niepłodności.

Co możesz zrobić, kiedy w Twoim związku nie najlepiej się dzieje, a bocian nie nadlatuje? Przede wszystkim porozmawiaj z partnerem. Dowiedz się jakie są jego odczucia na temat Waszego związku i Waszych starań. Proponujemy Wam co kilke dni wykonać proste ćwiczenie, które będzie w tym pomocne:

Niech każde z Was napisze na kartce własne odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Za co chciał(a)bym dziś wyrazić wdzięczność mojemu partnerowi/mojej partnerce? /wymień co najmniej trzy rzeczy
  2. Jak czuję się obecnie w naszym związku?
  3. Na ile mój partner/moja partnerka dostrzega moje potrzeby?
  4. Co chciałabym/chciałbym zmienić w naszym związku?
  5. Co możemy zrobić wspólnie, aby nasze relacje były lepsze?

Niech każde z Was napisze swoje odpowiedzi na kartce, a następnie omówcie je razem. Umówcie się, że to ćwiczenie przeprowadzicie bez oceniania się nawzajem i agresji, za to z dużą dozą współczucia i zrozumienia dla drugiej osoby.

Jeśli rozmowa z partnerem się nie klei, lub kończy się kłótnią, warto skorzystać z pomocy terapeuty lub coacha. Fachowiec pomoże Wam nawiązać dialog tak, aby nie przeszkadzały w nim emocje. Wesprze Was także w odbudowaniu Waszego związku i odnalezieniu radości z bycia razem, tu i teraz.

Jeżeli trudno Ci nawiązać współpracę z Twoim partnerem, a Wasz związek jest pełen napięć, warto się zastanowić, czy ta relacja jest zdrowa i będzie sprzyjała wychowaniu dzieci. W kolejnym artykule napiszemy o toksycznych związkach, jak takie związki wpływają na płodność, oraz jak rozpoznać, czy Twój związek jest toksyczny.