Dlaczego pijawki

Wszystko polega na równowadze – jeżeli człowiek jest zdrowy, równowaga jest naturalnie zachowana. Jeżeli jednak któryś z organów zaczyna szwankować, powoli wyłącza się mechanizm obronny pozostałych organów. U podstawy każdej choroby leżą zaburzenia krążenia tętniczego, żylnego lub limfatycznego. A pijawka jest najsilniejszym (ze znanych obecnie) leków, który poprawia działanie wymienionych powyżej układów.
Działanie pijawki można rozbić na kilka etapów

akupunktura – towarzyszy pierwszemu wbiciu się pijawki w skórę – jest to działanie słabe, ale jednak warte odnotowania
farmakologia – po przebiciu skóry, pijawka wydziela lecznicze substancje produkowane przez jej gruczoły. Substancji leczniczych w ślinie pijawki zostało wydzielonych już ponad 150 rodzajów. Główną substancją aktywną jest hirudyna i to jej przede wszystkim zawdzięczana jest lecznicza moc pijawki. Przede wszystkim, bo pozostałe substancje idealnie harmonizują z hirudyną wzmacniając jej leczniczą moc. Dość powiedzieć, że syntetyczna hirudyna (otrzymywana sztucznie w laboratoriach) nie jest nawet w połowie tak skuteczna jak prawdziwa pijawka. To musi o czymś świadczyć.
znieczulenie – pijawka wydziela substancje znieczulające, dzięki czemu jej działanie na skórę jest praktycznie nieodczuwalne
regulacja ciśnienia i procesów przeciwzapalnych – pijawka reguluje ciśnienie tętnicze krwi i jednocześnie zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w ciele człowieka. Regulując te procesy, ma działanie anty nowotworowe i wspomagające naturalny mechanizm człowieka w walce z procesem chorobowym

Warto wiedzieć, że leczenie pijawkami uznawane jest w wielu krajach za poważną dziedzinę medycyny (w Polsce jeszcze niestety nie, chociaż wkrótce ma się to zmienić), a leczenie w tych krajach pijawkami refundowane jest przez kasy chorych.