Teoretycznie, kobieta zajść w ciążę może tak długo, jak długo jajeczkuje. Oczywiście największe prawdopodobieństwo zapłodnienia mają kobiety w będące w rozkwicie swego wieku rozrodczego, czyli między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. Wówczas ich organizm najlepiej jest przygotowany do posiadania potomstwa, a owulacje u zdrowych kobiet są zwykle regularne i można ich się spodziewać, co miesiąc.

Do jakiego wieku można zajść w ciążę?Tyle mówi biologia. Ze społecznego punktu widzenia dobrze jest zajść w ciążę wówczas, gdy kobieta jest również psychicznie i materialnie przygotowana do wychowywania dziecka. Dobrze byłoby także, aby jej partner podchodził równie odpowiedzialnie do przyszłego rodzicielstwa

Zdarzają się również późne ciąże, szczególnie wówczas, kiedy kobieta, znajdująca się w wieku przed menopauzalnym, tj. około 45-50 roku życia, zaczyna mieć rzadkie i skąpe miesiączki i błędnie sądzi, że jest już w okresie klimakterium i zapłodnienie jej nie grozi. Wiele kobiet przestaje wówczas stosować antykoncepcję i czasami, ku ich zaskoczeniu, zachodzi w ciążę.

To, czy kobieta jest jeszcze płodna, można sprawdzić za pomocą badania krwi na poziom 2 hormonów: FSH i estradiolu. Tylko wówczas, jeśli OBYDWA te hormony wykazują poziom poniżej 30 jednostek (FSH<30j/l i estradiol<30 pg/ml) można zrezygnować z metod antykoncepcyjnych i nie obawiać się zajścia w ciążę.

Informacja ta jest o tyle ważna, że zajście w późną ciążę, szczególnie po 40-45 roku życia niesie duże ryzyko zarówno dla zdrowia matki jak i dla kondycji przyszłego dziecka. Już po 35 roku życia znacznie wzrasta ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa (1 na 100 przypadków) lub z innymi wadami rozwojowymi.

Matka, która urodzi dziecko w tak późnym wieku dziecko ma mniejsze szanse na dożycie jego pełnoletniości, a sama ciąża jest sporym ryzykiem dla jej zdrowia. Często w tym wieku pojawiają się już takie choroby jak nadciśnienie czy cukrzyca, a ciąża może je jeszcze zaostrzyć. Również poród naturalny w tym wieku jest obciążający i lekarze często zlecają cesarskie cięcie.