Gran Derbi to nie tylko spotkanie 2 zespołów na szczycie ligi hiszpańskiej, to także wydarzenie kosmiczne. Dwie najlepsze drużyny hiszpańskiej ligi staja na przeciw siebie i walczą o tytuł tej jednej, niepowtarzalnej i niepokonanej drużyny na świecie. To wydarzenie, które każdy kibic piłkarski pamięta i będzie pamiętał jak ono jest ważne. O tym nie da się zapomnieć. TO PIĘKNO FUTBOLU w każdym calu.

Gran Derbi, starcie Barcelony, gdzie pieczę stanowi nie kto inny jak Pepe Guardiola, trener-ojciec wspaniałej Barcelony, kontra wielki Real Madryt, prowadzony przez trenera najwyższej klasy, The Special One, Jose Murinho. Dwie wielkie osobowości, ze smykałką do trenowania, do pogrążania innych drużyn na skale światową.

Jest to nie tylko starcie 2 trenerów, ale także znakomitych piłkarzy jakimi są Leo Messi oraz Cristiano Ronaldo. Najlepsi piłkarze świata, którzy posiadają doskonałą technikę, szybkość, zwinnosc, doskonale panowanie nad piłka, wyczucie snajperskie, można tutaj wymieniać wiele. Dobrze, ze maja kogoś do pomocy.

Barcelona bez Xaviego Hernandeza i Andreasa Iniesty nie byłaby ta sama drużyna, Ich opanowanie w środku pola, zmysł w rozgrywaniu pilka jest tak wielki, ze przerasta wiekszość piłkarzy. Na kilku metrach potrafią ograć nie jednego przeciwnika. Trzeba się zastanowić co będzie, jeżeli już po kilku sezonach odejdą z Barcelony z powodów zdrowotnych? Co będzie z zastępstwem? Przekonamy się za kilka lat, ale teraz trzeba podziwiać ich kunszt.

Nie zapominajmy także o piłkarzach Realu Madryt, którzy tez nie grzeszą w linni środkowej, Xavi Alonso, Mezut Ozil, porównywany do Zinedine’a Zidana. Ozil dopiero rozpoczyna przygodę z klubem ale juz widać, ze będzie z niego niezły pożytek. Real ma przewagę w linii pomocy na skrzydłach. Z prawej atakuje Angel Di Maria a z lewej wspomniany wyżej, znakomity skrzydłowy i napastnik Cristiano Ronaldo.

Naprzeciw staja David Villa i Pedro, bądź tez Iniesta, ale to i tak za mało. Także oba kluby posiadają bardzo dobra defensywę, w Barcelonie na środku obrony gra dziecko Barcelony Carles Puyol, z ogromnym doświadczeniem na karku, oraz jego młodszy pomocnik Gerard Pique.

Obaj stanowią linie nie do przebicia. Boczni obrońcy tez nie pozostawiają niczego do zarzucenia, brazylijczyk Dani Alves, doskonale wyszkolony, o potężnej bombie w prawej nodze i czarnoskóry francuz Eric Abidal, dobry technik.

W realu na przeciwnych pozycjach Sergio Ramos oraz Marcelo. Obaj szybcy i skuteczni w odbiorze piłki.

A środkowi obrońcy to juz wisienka na torcie. Znakomici defensorzy, portugalczycy Ricardo Carvalho oraz Pepe, obaj doskonali. Bramkarze obu ekip pochodzą z Hiszpanii, praktycznie drużyna narodowa składa się głownie z piłkarzy Barcelony jak i Realu. Widać jakie kluby rządzą na świecie. Doskonały bramkarz, bezbłędny w swoim fachu Iker Casillas, ikona bramki w Hiszpanii oraz nie doceniany lecz także doskonały bramkarz Victor Valdes. Obie drużyny maja się kim pochwalić, stanowia nie zapomniane widowisko na które przychodzą tysiące wiernych kibiców.

Na taki mecz przychodzi się z przyjemnością, czeka się na niego bardzo długo, ale jak juz stanie się jednością z nami, to pozostanie w pamięci na długo.

Gran Derbi, profesjonalizm, dynamizm, pokaz umiejętności jakich nie zobaczymy nigdzie indziej, i co najważniejsze bramki i widowisko, dla których ten sport istnieje.