Owulacja to inaczej jajeczkowanie, czyli moment cyklu, w którym kobieta jest w stanie zajść w ciążę.

Co to jest owulacja?

Jak długo trwa owulacja? Ile dni?Owulacja to inaczej jajeczkowanie, czyli moment cyklu, w którym kobieta jest w stanie zajść w ciążę. Jak długo trwa owulacja i w którym dokładnie etapie cyklu się pojawia? Co zrobić, aby jej nie przegapić? To pytania szczególnie ważne dla osób, które od dłuższego czasu starają się o potomstwo.

Jak się okazuje, dla niektórych par samo zapłodnienie, ze względu na szereg czynników, np. słabe nasienie, jest wielkim wyzwaniem. Biorąc pod uwagę trudności, ale i sam proces „planowania ciąży”, warto mieć świadomość, kiedy w ciągu cyklu spodziewać się możemy ukoronowania starań o potomka.

Jak się okazuje, w ciągu całego cyklu, który u jednych kobiet trwa 25 czy 28 dni, u innych nawet 31, do zapłodnienia dojść może jedynie przez 5 dni.

Do zapłodnienia dojść może, jeśli stosunek odbędzie się w dniu owulacji bądź w jej okolicach. Sama owulacja to chwila, kiedy dojrzała komórka jajowa wydostaje się z pęcherzyka i może zostać zapłodniona przez plemnik.

Owulacja trwa ok. 48 godzin, ale do zapłodnienia może dość przez 5-6 dni

Aby wiedzieć, kiedy w przypadku konkretnej kobiety wystąpi owulacja, powinna ona prześledzić swój cykl przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Aby obliczyć moment owulacji, warto wiedzieć, że sam cykl zaczyna się wraz z pierwszym dniem miesiączki. Kilka dni później w jajnikach dojrzewają już pęcherzyki jajnikowe, zaś ten zawierający komórkę jajową zaczyna rosnąc. Kiedy pęcherzyk Graafa dojrzeje, bo o nim właśnie mowa, około 14. dnia cyklu pęka i uwalnia jajeczko. Mamy więc właśnie wtedy do czynienia z owulacją, która trwa do 48. godzin. Nie oznacza to jednak, że na zapłodnienie mamy jedynie dwie doby!

Dlaczego więc uważa się, owulacja trwa nawet 5 dni, jeśli samo jajeczko może żyć 48 godzin? Męskie plemniki są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż komórka jajowa i potrafi przetrwać nawet 6 dni. Oznacza to, że jajeczko może być zapłodnione nie w terminie bezpośredniej owulacji, ale dzień przed jej wystąpieniem.

Podsumowanie

Reasumując, uważa się, że początek owulacji przypada na 14 dzień cyklu i potrwać może 5 dni. W tym czasie plemniki żyjące nawet kilka dni sprawiają, że czas płodny może wydłużyć się nie do dwóch, ale do czterech czy pięciu dób. Czas owulacji to 3 dni przed i 1-2 po bezpośredniej owulacji.