Wszyscy wiemy, że narciarstwo jest to świetny sport gwarantujący wiele radości i zabawy, zarówno dla rodziców jak i dla dzieci, które także mogą im towarzyszyć na stoku narciarskim. Jednak oprócz zabawy należy również pamiętać o prawidłowych dbaniu o nasz sprzęt narciarski, tak, aby służył nam on przez lata. Jak więc powinna wyglądać prawidłowa konserwacja i przechowywanie nart po skończonym sezonie? Istnieje kilka porad, z którymi warto się zapoznać.

Po pierwsze – czyszczenie. Mimo iż wymaga to nieco zachodu, warto czyścić narty nawet po każdej jeździe. Taki zabieg sprawi, że narty przetrwają znacznie dłużej. Zacznijmy od oczyszczenia sprzętu z wilgoci i zabrudzeń, a następnie pokryjmy je cienką warstwą wosku. Co do przechowywania sprzętu, warto to robić w ciepłym pomieszczeniu. Ściany betonowe w garażu czy piwnicy mogą być wilgotne.
Narty należy regularnie woskować, co zaskutkuje przedłużeniem ich trwałości. Na rynku dostępnych jest wiele, różnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji sprzętu. Wybór uzależniony jest od materiału z jakiego jest on wykonany. Tak więc dowiedzmy się, jaki materiał został użyty przy produkcji naszych nart, co pomoże sprzedawcy w sklepie na odpowiednie dobranie środka pielęgnacyjnego. Warto zaznaczyć, że woskowanie powinno być wykonywane co najmniej raz na pięć dni.

Kolejną czynnością wchodzącą w skład konserwacji jest ostrzenie. Najlepszym i najpewniejszym rozwiązaniem będzie oddanie ich do serwisu. Szczególnie poleca się takie rozwiązanie dopiero początkującym narciarzom, gdyż brak wprawy może poskutkować zupełnie odwrotnym efektem.

Przed ostatecznym odłożeniu nart w miejsce, gdzie przeleżą parę miesięcy, odkręć wiązania i poluzuj sprężyny. Zapobiegnie to ewentualnemu odkształceniu się nart przez długi okres nieużywania. Sam mechanizm również powinien zostać przeglądnięty i naoliwiony przez specjalistę w serwisie lub przez Ciebie jeśli jest tzw. złotą rączką. Tak odpowiednie przygotowanie narty przeczekają spokojnie do następnego sezonu, kiedy to będziemy planować wyjazd do Austrii czy w inne kurorty.