Kiedy starasz się zajść w ciążę, najważniejsze jest, aby współżyć jak najbliżej terminu owulacji. Można to osiągnąć współżyjąc codziennie, ale przecież nie każda para ma tyle energii.

Jak działa mikroskop owulacyjny?Dlatego warto obserwować swój cykl, aby przewidzieć nadchodzącą owulację. Dobrym na to sposobem jest obserwacja śliny za pomocą mikroskopu owulacyjnego FertilControl Easy. Przed owulacją wzrasta poziom hormonu estrogenu, co powoduje, że ślina kobiety tworzy charakterystyczne kryształki przypominające liście paproci.

Mikroskop owulacyjny FertilControl Easy jest bardzo prosty w obsłudze.

1. Na płytkę testową po białej stronie mikroskopu nanosimy kroplę śliny, uważając, aby nie znalazły się w niej pęcherzyki powietrza (Rys. 1). Czekamy kilka minut, aż ślina całkowicie wyschnie.

2. Po wyschnięciu próbki obserwujemy ślinę patrząc przez soczewkę po fioletowej stronie mikroskopu, kierując się w stronę światła (Rys. 2). W razie potrzeby regulujemy ostrość pokręcając delikatnie białą stroną urządzenia.

Jeżeli poziom estrogenu jest niski i trwa okres niepłodny, na płytce testowej będą widoczne nieliczne nieregularne kryształki (Rys. 3).

W okresie przejściowym, kiedy poziom estrogenu zaczyna wzrastać (zwykle ok. 5 dni przed owulacją), na płytce widać nieliczne „gałązki” i nieregularne kryształki (Rys. 4).

W najbardziej płodnym okresie (1-2 dni przed owulacją) na płytce zaobserwujemy podłużne rozgałęzienia przypominające paproć. Wynik można zapisać wykonując zdjęcie telefonem komórkowym (Rys. 5).

Ogromną zaletą mikroskopu jest to, że można go stosować codziennie, przez kilka lat. Aby obserwacja dni płodnych była jeszcze bardziej precyzyjna, warto połączyć obserwacje śliny z pomiarem temperatury bazowej i obserwacją hormonu luteinizującego za pomocą paskowych testów owulacyjnych.