Odpowiadając na pytanie, jak zajść w ciążę bez stosunku należałoby rozpatrzyć trzy aspekty tego zagadnienia. Pierwszy dotyczy osób dopiero rozpoczynających swoją drogę ku pełnej seksualności, a kolejne dwa osób bezskutecznie starających się o dziecko.

Petting

Współczesna młodzież o wiele wcześniej niż poprzednie pokolenia rozpoczyna współżycie seksualne. Wynika to z łatwiejszego dostępu do treści o tematyce seksualnej (Internet, prasa kolorowa). Poza ciekawością nieznanego, czasami są to swoiste, dość głupie „zawody” pomiędzy niektórymi dziewczynami: której wcześniej uda się stracić dziewictwo.

Inne z kolei zakochując się pragną bliskości ze swoim chłopakiem. Ze względu jednak na opory natury moralnej, propagowaną przez Kościół „czystość aż do ślubu” lub strach przed ciążą, nie decydują się na stosunek sensu stricte, czyli z głęboką penetracją, a jedynie na petting, tak, aby nie przerwać błony dziewiczej. Są to wzajemne pieszczoty okolic intymnych, podczas których u partnera może wystąpić wytrysk.

Spanikowane dziewczyny pytają po fakcie na różnych forach internetowych, czy sperma partnera przeniesione na ich zewnętrzne okolice intymne za pomocą dłoni czy penisa może stać się przyczyną zajścia w ciążę. Szczególnie wówczas, gdy odbywało się to podczas dni płodnych. Lekarze wprawdzie nie odpowiadają jednoznacznie, że nie, nie ma takiej możliwości tylko asekuracyjnie informują, że prawdopodobieństwo jest bardzo małe, bo plemniki szybko giną w nieprzyjaznym dla nich środowisku. Niestety brak informacji jak wysokie jest to prawdopodobieństwo.

Inseminacja

Temat dotyczy par, które pomimo regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji mają problemy z poczęciem dziecka. Może to być spowodowane zbyt niskimi parametrami żywotności plemników partnera lub ich niewielką liczbą w spermie. Po stronie kobiety przyczyną niepłodności mogą być wady w budowie narządów rozrodczych bądź schorzenia, takie jak endometrioza, problemy z owulacją albo wytwarzanie przeciwciał atakujących plemniki.

Podczas inseminacji wyselekcjonowane plemniki partnera wprowadzane są do jamy macicy kobiety za pomocą cewnika. Jeśli partner jest całkowicie bezpłodny, to można też zastosować plemniki pobrane z banku spermy. Z tego drugiego źródła dawców nasienia korzystają czasami kobiety samotne lub o orientacji homoseksualnej, które pragną dziecka, a nie chcą/ nie mogą odbywać stosunku płciowego z mężczyzną. Usługi tego typu świadczy prywatna klinika Stork w Danii. Przed inseminacją, za pomocą hormonów u kobiety stymulowane jest jajeczkowanie. Zabieg inseminacji jest znacznie tańszy niż metoda in vitro.

Metoda zapłodnienia in vitro

Metoda zapłodnienia in vitro oznacza zapłodnienie całkowicie poza organizmem kobiety, „w szkle” czyli w laboratorium. Stosowana jest u zdeterminowanych par (wiele badań, stymulacja hormonalna owulacji), u których ani naturalna metoda poczęcia ani inseminacja nie doprowadziły do upragnionej ciąży. Pobrane od kobiety jajeczko łączone jest plemnikiem mężczyzny „w probówce”. Jeśli zapłodnienie nastąpi, 2-3 zarodki przenoszone są do macicy kobiety. Niestety nie zawsze są one w stanie przetrwać na tyle długo, by doszło do urodzenia dziecka. Metoda ta jest około 10 razy droższa niż inseminacja.