Jak poprawić jakość komórek jajowych i jakość nasienia, i zajść w ciążę szybciejAby doszło do zapłodnienia, a następnie, zdrowej ciąży, konieczne są zdrowe komórki jajowe i plemniki. Jeżeli tak nie jest, szanse na ciążę są małe. Jeśli nawet dochodzi do zapłodnienia, komórki nowopowstałego zarodka nie dzielą się prawidłowo, a to grozi poronieniem.

Jeżeli chcesz poprawić jakość komórek jajowych, lub jakość nasienia, albo jeśli masz ponad 35 lat i starasz się o dziecko możesz znacznie zwiększyć swoje szanse na zdrowe potomstwo stosując koenzym Q10, a konkretnie, jego aktywną formę: ubichinol.

Koenzym Q10 to niezwykle ważna substancja, bo niemal każda komórka ciała potrzebuje go do produkcji energii. Jeżeli poziom koenzymu Q10 w organizmie spada, staje się on podatny na choroby i procesy starzenia. Co to oznacza dla Twoich marzeń o dziecku?

Ubichinol jest obecny w nasieniu mężczyzn i płynie pęcherzykowym kobiet. Jeżeli jest go wystarczająco dużo, minimalizuje zniszczenia komórek i DNA spowodowane przez wolne rodniki. Efekt? Zdrowe jajeczka i zdrowe plemniki. Oto kilka dowodów.

Badanie przeprowadzone wśród pacjentek in vitro pokazało, że komórki jajowe kobiet, u których poziom ubichinolu w organizmie jest wyższy produkują więcej dojrzałych komórek jajowych i zdrowsze zarodki (1). Jak pokazuje inne badanie, codzienna suplementacja CoQ10 wśród starszych kobiet poprawia jakość komórek jajowych i odsetek zdrowych ciąż w tej grupie. Te wyniki potwierdziły także badania na myszach (2).

U panów jest jeszcze ciekawiej: Niedobór CoQ10 może nie tylko spowodować zniszczenia DNA w plemnikach, ale obniżyć ich ruchliwość. Dlatego u mężczyzn ubichinol działa podwójnie: chroniąc plemniki i dostarczając im energii. Badanie z 2009r wykazało, że niski poziom CoQ10 w nasieniu obniżał ruchliwość plemników, lecz ruchliwość znacznie poprawiła się po kuracji suplementem CoQ10. W innym badaniu, nawet zdrowe plemniki zanurzone w roztworze CoQ10 poruszały się bardziej energicznie, a wśród 17 mężczyzn leczących się na niepłodność, którzy przez 103 dni przyjmowali 50mg CoQ10, znacznie wzrosła ilość zapłodnień.

Stres oksydacyjny nie tylko obniża jakość oocytów i spermy, ale powoduje szereg innych schorzeń, jak endometriozę, zespół policystycznych jajników, przedwczesne wygasanie czynności jajników, nieregularny cykl miesiączkowy, wielokrotne poronienia, i przedwczesny poród. Niwelując działanie wolnych rodników suplementy z ubichinonem mogą być pomocne przy przeciwdziałaniu wszystkim tym problemom.

Jak sobie pomóc?

Koenzym Q10 jest dostępny w żywności – mięsie (szczególnie wątróbce i nerkach), ciemnozielonych warzywach, jak szpinak, jarmuż i brokuły, a także w rybach i orzechach. Jego stężenie w pokarmach jest jednak dość niskie, a organizm musi go jeszcze przetworzyć na aktywną formę – ubichinol. Dlatego warto uzupełnić dietę o suplement z ubichinolem. Uwaga – większość preparatów z CoQ10 zawiera mniej aktywny ubichinoN. UbichinoL jest od niego 8 razy silniejszy.

Teraz możesz u nas kupić dwa nowe zestawy promocyjne z ubichinolem: Zestaw Owulacja dla Pań i Zestaw Plemniki dla Panów.

Bibliografia

(1) Turi, A., Giannubilo, S. R., Brugè, F., Principi, F., Battistoni, S., Santoni, F., … & Tiano, L. (2012). Coenzyme Q10 content in follicular fluid and its relationship with oocyte fertilization and embryo grading. Archives of gynecology and obstetrics, 285(4), 1173-1176.
(2) Bentov, Y., Esfandiari, N., Burstein, E., & Casper, R. F. (2010). The use of mitochondrial nutrients to improve the outcome of infertility treatment in older patients. Fertility and sterility, 93(1), 272-275.
(3) Balercia, G., Mancini, A. N. T. O. N. I. O., Paggi, F., Tiano, L., Pontecorvi, A. L. F. R. E. D. O., Boscaro, M., … & Littarru, G. P. (2009). Coenzyme Q10 and male infertility. Journal of endocrinological investigation, 32(7), 626.