Owulacja to proces dojrzewania i uwalniania komórki jajowej  w organizmie kobiety. Jest to proces niezbędny do zapłodnienia i poczęcia dziecka bez interwencji lekarskich. Zdrowe kobiety owulują średnio raz w miesiącu pomiędzy 12 a 45 rokiem życia. Cykle bezowulacyjne to nie choroba, lecz objaw zachwianej równowagi w ciele kobiety. O braku owulacji świadczy często brak miesiączki, lecz wiele kobiet z zaburzeniami owulacji ma regularne krwawienia miesięczne, zaś o problemie dowiaduje się dopiero, kiedy pojawiają się problemy z poczęciem.

Skąd się biorą zaburzenia owulacji? Bezpośrednią przyczyną jest zachwiana równowaga hormonalna: Hormony odpowiedzialne za dojrzewanie i uwalnianie komórki jajowej (uwalniający gonadotropiny, luteinizujący, estrogen) nie są wydzielane tak, jak należy. Poniżej omawiamy główne czynniki, które mają wpływ na gospodarkę hormonalną, a także, co można zrobić we własnym zakresie, aby przywrócić równowagę w organizmie.

Przyczyny braku owulacji

Niedożywienie. Mimo, że termin „niedożywienie” kojarzy się z głodowaniem, nawet osoby, o dużym apetycie mogą być niedożywione, jeśli w ich diecie nie znajdą się wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Ma to miejsce na przykład przy diecie pełnej przetworzonej żywności (batoniki, czipsy, hamburgery, słodkie napoje), a także przy wielu dietach odchudzających, które eliminują np. węglowodany, czy tłuszcze. Taki sposób odżywiania często prowadzi do zaburzeń hormonalnych, a nawet do zaniku miesiączki.

Nadwaga lub niedowaga. Istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy wagą a cyklem miesiączkowym. Komórki tłuszczowe w ciele człowieka produkują estrogen. Panie z nadwagą mogą zatem wytwarzać zbyt wiele tego hormonu, zaś osoby z niedowagą – zbyt mało. W obu sytuacjach zachwiana gospodarka hormonalna może owocować zanikiem owulacji.

Zespół policystycznych jajników. Zwane w skrócie PCOS (Policystic Ovary Syndrome), jest to najczęstsze zaburzenie endokrynologiczne u kobiet w wieku rozrodczym. Towarzyszą mu głównie nieregularne cykle miesiączkowe i zwiększone wydzielanie męskich hormonów (zwłaszcza testosteronu), hormonu luteinizującego (LH), oraz insuliny.

Przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników. Zaburzenie to powstaje, gdy jajniki przestają funkcjonować przed 40 rokiem życia kobiety. Pojawia się przy tym niski poziom hormonu folikulotropowego (FHS) i estrogenu, oraz zanik menstruacji. Jeżeli powodem zaniku jest obniżona rezerwa komórek jajowych, panie planujące ciążę muszą skorzystać z interwencji lekarskiej. Czasem winowajcą jest jednak niedożywienie (zanik funkcji jajników występuje np. u osób z anoreksją).

Zaburzenia pracy tarczycy. Niedoczynność lub nadczynność tarczycy zwykle wpływa negatywnie na cykl miesiączkowy. Nadczynność tarczycy ma miejsce, gdy produkuje ona nadmiar hormonów tarczycy. Rezultat to zanik owulacji i miesiączki. Z kolei, niedoczynność to zbyt niska produkcja hormonów tarczycy, która może skutkować nieregularnym miesiączkowaniem i bardzo obfitymi krwawieniami miesięcznymi, w rezultacie czego trudno jest zaplanować ciążę.

Guz przysadki. Przysadka mózgowa pełni centralną rolę w cyklu miesiączkowym kobiety. Gruczoł ten produkuje między innymi hormony FSH i LH, które regulują owulację. U niektórych osób może rozwinąć się w przysadce tzw. gruczolak, niezłośliwy guz, który zaburza wydzielanie hormonów.

Karmienie piersią. Podczas karmienia piersią organizm wydziela prolaktynę, która pobudza produkcję mleka. Hormon ten hamuje on także wydzielanie hormonów rozrodczych. Dlatego kobiety karmiące piersią mogą przez wiele miesięcy obserwować brak owulacji i miesiączki. Jest to mechanizm zupełnie naturalny. Pozwala on na zachowanie korzystnych dla zdrowia odstępów pomiędzy kolejnymi ciążami. Regularne cykle powracają po odstawieniu dziecka od piersi.

Stres. W sytuacjach stresowych wydzielają się hormony kortyzol i adrenalina. Hamują one wydzielanie hormonów rozrodczych we właściwych momentach cyklu. W ten sposób hormony stresu sygnalizują organizmowi kobiety, że znajduje się w niebezpieczeństwie i, że nie jest to najlepszy moment na rozmnażanie.

Jak przywrócić owulację?
Jak przywrócić owulację?

Jak przywrócić regularną owulację

Skontaktuj się z lekarzem. Jeżeli rok regularnego współżycia (6 miesięcy, jeśli masz ponad 35 lat) bez antykoncepcji nie przyniósł upragnionej ciąży, lub jeśli przez trzy kolejne miesiące nie miałaś krwawienia menstruacyjnego, skontaktuj się z lekarzem. Przeprowadzi on pełne badania diagnostyczne. Jeżeli przyczyną niepowodzeń są zaburzenia owulacji, lekarz przepisze leki hormonalne, aby wyregulować Twój cykl. Spróbuj także opisanych poniżej naturalnych sposobów na przywrócenie owulacji. W wielu przypadkach wystarczą one, aby wyregulować cykle.

 Zadbaj o dietę. Zbilansowana dieta to jeden z podstawowych warunków optymalnej płodności. Pobierz bezpłatny ebook o tym, jak się prawidłowo odżywiać, aby wyregulować cykl i zwiększyć szanse na poczęcie. Dla uzupełnienia niedoborów w diecie, pomocne są też suplementy. Przykładem jest oferowany przez nas preparat ziołowo-witaminowy Femifertil, dostępny także w Zestawie Owulacja.

Stosuj łagodny ruch fizyczny. Zbyt forsowne ćwiczenia fizyczne mogą obniżać płodność, gdyż potęgują wydzielanie hormonów stresu. Zgodnie z zasadami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, należy szczególnie unikać forsowania organizmu w czwartej fazie cyklu – od owulacji do spodziewanej miesiączki. Z kolei, łagodny ruch wpływa tonizująco na układ rozrodczy i redukuje nadwagę, tym samym zwiększając płodność. Dobre formy ruchu to joga, spacery, pływanie, taniec towarzyski. Warto stosować kilka różnych aktywności naprzemiennie.

Zredukuj stres. O metodach redukcji stresu dla zwiększenia płodności piszemy na naszym blogu regularnie. Przyjrzyj się swojemu trybowi życia i zastosuj opisane przez nas techniki redukcji stresu zgodne z czterema fazami cyklu.

Spróbuj refleksoterapii. Refleksoterapia (zwana także akupresurą) to skuteczna metoda stymulacji organów ciała poprzez uciskanie zakończeń nerwowych (tzw. refleksów) na stopach i dłoniach. Przeczytaj nasze artykuły o tym, gdzie znajdują się refleksy kluczowe dla układu rozrodczego, oraz jak je samodzielnie masować.

Obserwuj swój cykl. Jeżeli miesiączkujesz nieregularnie, stosuj opisane przez nas metody obserwacji cyklu, aby zaobserwować czy i kiedy występuje u Ciebie owulacja i odpowiednio zaplanować współżycie z partnerem. Pobierz także darmowy wykres pomiaru temperatury bazowej i zapisuj w nim swoje obserwacje.