Dość wczesne zainteresowanie współczesnej młodzieży, a czasem nawet dzieci, współżyciem seksualnym nie zawsze idzie w parze z solidną wiedzą na temat tego, jak zajść w ciążę lub jak jej uniknąć, czyli z antykoncepcją. Dostęp do treści erotycznych jest obecnie dość łatwy za pośrednictwem Internetu, filmów czy prasy erotycznej. Również w czasopismach dla młodzieży poruszana jest ta tematyka.

Jak rozpoznać ciążę: 5 ważnych symptomówNiestety większe zainteresowanie budzą zwykle różne pozycje seksualne niż odpowiedzialne podejście do tematu, zwane kiedyś świadomym macierzyństwem. Wszystko to sprawia, że coraz więcej młodych osób podejmuje współżycie bardziej z czystej ciekawości niż z rzeczywistej potrzeby. Innym powodem często jest chęć zaimponowania rówieśnikom tym, że już się przekroczyło tę magiczną, acz bardzo umowną granicę do dorosłości.

Problemem tych młodych ludzi zwykle nie jest to, jak zajść w ciążę, tylko jak do niej nie dopuścić. Niestety okazuje się też, że spory odsetek młodych dziewczyn jest mocno zaskoczonych faktem, że współżycie zakończyło się ciążą. Nie wszystkie też wiedzą, jakie mogą być jej objawy.

5 Symptomów Zajścia w Ciążę

Należą do nich:

  1. Brak miesiączki w przewidzianym terminie – aby jednak to zauważyć dziewczyna (kobieta) powinna mieć nawyk odnotowywania częstotliwości oraz terminów kolejnych miesiączek w kalendarzu, co nie zawsze ma miejsce; ponadto brak miesiączki może być spowodowany również innymi czynnikami, takimi jak odchudzanie, choroba, zmiana klimatu, stres czy zaburzenia hormonalne; nie można też zapominać, że czasami, pomimo ciąży, w początkowych jej miesiącach występują krwawienia przypominające miesiączkę; podwyższenie temperatury o 5-10 kresek w terminie przewidzianej miesiączki może też świadczyć o ciąży;
  2. Obrzmiałe i bolesne piersi – początkowo przypomina to trochę nadwrażliwość piersi podczas napięcia przedmiesiączkowego, a mniej więcej od ósmego tygodnia piersi się powiększają, ciemnieją też i powiększają się obwódki wokół brodawek sutkowych;
  3. Poranne mdłości, zawroty głowy, omdlenia – jeśli objawy takie nie są wynikiem choroby czy zatrucia pokarmowego, ponadto powtarzają się przez dłuższy czas (zwykle przez pierwsze dwa-trzy miesiące), to mogą świadczyć o ciąży; na szczęście nie wszystkie kobiety będące w ciąży mają te nieprzyjemne i uciążliwe objawy;
  4. Zmiana upodobań smakowych oraz tak wyśmiewane w wielu dowcipach „zachcianki” na różne dziwne produkty żywnościowe – mogą one wynikać z gwałtownych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety podczas ciąży; mogą, ale nie muszą wystąpić;
  5. Ogólne osłabienie oraz zmiany nastrojów – to również wynik „burzy hormonalnej” związanej z ciążą.

Wymienione wyżej objawy pojawiają się zwykle w pierwszym trymestrze ciąży, choć nie ma reguły, że każda kobieta ciężarna zaobserwuje je u siebie. W późniejszych miesiącach powiększa się brzuch, a pionowa linia prowadząca od pępka do spojenia łonowego ciemnieje. Mogą też pojawiać się plamiaste przebarwienia na skórze. Zwiększa się też częstotliwość parcia na mocz wynikająca z uciskania pęcherza przez powiększającą się macicę.

Jeżeli kobieta chce się upewnić, że jest lub nie jest w ciąży, powinna skorzystać z dostępnego w aptece bez recepty testu ciążowego (a nawet lepiej z kilku różnych testów). Nie zawsze, bowiem tzw. domowe testy ciążowe dają wynik pozytywny. Badanie polega na naniesieniu kilku kropli moczu kobiety w obszar kontrolny testu. O ciąży świadczą dwie pionowe kreski, które pojawią się w tym okienku po kilku minutach.

Jeżeli jednak wynik testu był negatywny, a inne objawy sugerują ciążę, pewniej będzie zrobić test ciążowy w laboratorium. Może to być badanie moczu lub krwi. Daje ono niemal 100% pewność już po 7 dniach od zapłodnienia. Natomiast od szóstego tygodnia ciąży można zrobić badanie USG, na którym powinno być widoczne serce dziecka.