Organizm każdej kobiety ma swój własny rytm i jego płodność również objawia się w indywidualny sposób. Istnieje jednak kilka objawów, które po nałożeniu na siebie, pozwolą nam zorientować się z wyprzedzeniem kiedy nastąpi owulacja. Są to: śluz szyjkowy, pozycja i konsystencja szyjki macicy, temperatura ciała, oraz testy owulacyjne. Przeprowadzając te obserwacje regularnie w szybkim czasie poznasz rytm swojego cyklu i będziesz umiała z łatwością przewidzieć owulację. W tym poście omówimy inne oznaki płodności.

Jak Rozpoznać Dni Płodne: Inne Oznaki PłodnościInne oznaki dni płodnych
Niektóre kobiety obserwują inne zmiany, które mogą sygnalizować zwiększoną płodność. Jeżeli jednak nie odnotowałaś u siebie żadnej z poniższych oznak, nie oznacza to, że nie jesteś płodna. Te objawy są po prostu dużo bardziej zmienne, w zależności od osoby, a nawet mogą się zmieniać z jednego cyklu na drugi. Oto kilka z nich.
Ból owulacyjny – jest to delikatny ból w okolicach podbrzusza lub jajnika. Nie zawsze występuje on dokładnie w tym samym czasie, co moment owulacji, i nie każda kobieta go odczuwa.
Zwiększony popęd płciowy – możesz zauważyć, że twój popęd płciowy zmienia się zgodnie z fazami Twojego cyklu i może on być najsilniejszy w okolicach owulacji. Może on też mieć nieco inny rytm. To wszystko zależy od indywidualnej charakterystyki Twojego organizmu. Warto zapisywać zmiany w popędzie płciowym i uzupełnić nimi dane o Twoim osobistym rytmie płodności.
Plamienie owulacyjne – niektóre kobiety obserwują delikatne plamienie w dniu owulacji. Jest to dosyć rzadkie, ale zdarza się, ze śluz szyjkowy ma tego dnia lekkie różowe zabarwienie. Jeżeli krwawienie jest mocniejsze, dobrze jest porozmawiać o tym z lekarzem.
Wrażliwe piersi – jest to kolejny bardzo indywidualny objaw. Wrażliwość piersi związana jest ze wzrostem progesteronu, który następuje tuż po owulacji i trwa aż do krwawienia miesięcznego (jeżeli nastąpiło zapłodnienie, poziom progesteronu pozostanie podwyższony).

Obserwację powyższych objawów warto jest połączyć z innymi rodzajami obserwacji opisanymi na naszym blogu, jak: obserwacja śluzu szyjkowego, pomiar temperatury bazowej, obserwacja szyjki macicy, i testy owulacyjne. Wszystkie obserwacje najlepiej zapisywać w specjalnie przeznaczonym do tego celu zeszycie lub pliku komputerowym. Po kilku cyklach poznasz swoje indywidualne objawy dni płodnych i nauczysz się z dużą dokładnością przewidywać owulację.