Prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu zależy od działania jego poszczególnych organów. Oczywiście niektóre z nich odgrywają mniejszą, inne większą rolę. Wiadomo powszechnie, jak ważne jest zdrowe serce, nerki czy wątroba, aby człowiek mógł w ogóle przeżyć. Nie każdy jednak wie, że również tarczyca, niewielki gruczoł wydzielania wewnętrznego umiejscowiony w przednio-dolnej części szyi, odgrywa tak istotną rolę z punktu widzenia naszego stanu zdrowia.
Nadczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy
Z kolei niedoczynność tarczycy u kobiety ciężarnej może być przyczyną poważnego upośledzenia umysłowego dziecka, wad w jego układzie kostnym albo spowodować zbyt wczesne odklejenie się łożyska i poronienie. Bardzo ważne jest, zatem, aby planując jak przygotować się do ciąży uwzględnić również profilaktyczne zbadanie tarczycy.
Zajście w ciążę a poziom hormonu TSH
Objawy nadczynności lub niedoczynności tarczycy są czasami podobne do objawów innych chorób. Z tego względu postawienie właściwej diagnozy często wymaga czasu i zależy od inwencji lekarza prowadzącego. Trochę dziwne wydaje się, że lekarze pierwszego kontaktu, chociaż mają takie uprawnienia, nie zlecają częściej kontrolnego badania krwi na poziom hormonu TSH, którego wynik informuje o tym, czy tarczyca pacjenta działa prawidłowo.
Jeśli kobieta poważnie podchodzi do wiedzy na temat tego jak przygotować się do ciąży powinna, planując przyszłe macierzyństwo, dokładnie się przebadać, uwzględniając również badanie krwi na poziom hormonu TSH. Jeśli odbiega on od normy, należy udać się do lekarza endokrynologa, który z pewnością zleci kolejne badanie krwi na poziom hormonów FT3 i FT4 oraz USG tarczycy, po czym zaordynuje odpowiednie leczenie.
Unormowanie nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy trwa dość długo, czasem konieczne jest jej chirurgiczne usunięcie. Najlepiej byłoby zrobić to PRZED zajściem w ciążę. Tym bardziej, że nawet u zdrowych kobiet, poród może czasami uaktywnić autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, zwane chorobą Hashimoto.