Przedstawiamy metody, dzięki którym sprawdzisz, czy jesteś w ciąży.

Najczęstsze objawy występujące podczas ciąży

Ciążę możemy zdiagnozować obserwując dokładnie swoje ciało. Kobiety, które planują potomstwo, wyczekują momentu, w którym będą mogły powiedzieć, że już niedługo zostaną mamami. Subiektywne uczucia zdecydowanie są punktem wyjścia do odkrycia, że jesteśmy w ciąży, należy to jednak potwierdzić obiektywną metodą – badaniami lekarskimi, USG, badaniami laboratoryjnymi.

Do najczęstszych objawów sugerujących, że nastąpiło zapłodnienie są:

  • poranne mdłości,
  • wstręt do jedzenia bądź nadmierny apetyt (zmiennie),
  • wstręt do określonych dań czy pokarmów,
  • bolesność i nabrzmienie sutków, które stają się większe i zaczerwienione,
  • powiększenie brzucha (w pierwszym okresie nieznaczne),
  • zmiany zachowania,
  • senność,
  • uczucie ciągłego zmęczenia bądź apatia.

Jak sprawdzić czy jestem w ciąży?To subiektywne objawy, które są jedynie sugestią, że kobiecy organizm w najbliższym czasie będzie musiał sprostać poważnemu zadaniu. Najważniejszym elementem sugerującym ciążę jest oczywiście zatrzymanie miesiączki oraz powiększenie macicy, która już w pierwszym etapie ciąży staje się o wiele bardziej pulchniejsza i podatniejsza na bodźce. Jeżeli dalej zadajesz sobie pytanie: Jak sprawdzić czy jestem w ciąży?, to czytaj dalej. Z pewnością znajdziesz odpowiedź.

Jak wykryć ciążę, zanim wystąpią pierwsze objawy

Większość objawów wymienionych wyżej możemy zaobserwować dopiero po kilku tygodniach. Jak więc wcześniej sprawdzić, czy jesteśmy w stanie błogosławionym? Kobiety znające swój organizm, wyczekujące ciąży, prowadzące dokładne obserwacje swojego ciała mają zdecydowanie ułatwione zadanie.

Symptomem sugerującym ciążę jest oczywiście zatrzymanie się miesiączki. Nie zawsze to jednak wyznacznik ciąży, ponieważ niektóre mamy nawet kilka miesięcy po zapłodnieniu (najczęściej to pierwszy trymestr) w czasie menstruacji miewają krwawienia. Jeśli jednak zaobserwujemy, że nasz cykl cechuje regularność, zaś miesiączka się spóźnia i nie dostrzegamy objawów jej nadejścia, warto udać się po test ciążowy.

Testy ciążowe wykluczają bądź potwierdzają ciążę na podstawie odkrycia obecności w moczu hormonu HCG (gonadotropina kosmówkowa). Im więcej czasu minęło od zapłodnienia, tym wiarygodniejszy test. Wspomniany hormon produkowany jest bowiem przez rozwijający się zarodek – jego brak oznacza wynik negatywny. Czasami kobieta kilka dni po zapłodnieniu czuje, że jest w ciąży. Trudno tego rodzaju przekonanie czy działanie intuicji wytłumaczyć naukowo. Panie mające wątpliwości decydują się na test.

Stężenie hormonu po dwóch tygodniach trwania ciąży jest już na tyle duże, że wynik pozytywny nie powinien nagle okazać się fałszywym alarmem. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu potwierdzenia ciąży.

Test ciążowy z apteki

Na rynku dostępne są testy, które już po kilku dniach wykrywają ciążę i są zdolne wskazać, czy doszło do zapłodnienia. Jeśli zdecydujemy się wykonać test ciążowy, warto zaopatrzyć się w kilka testów, aby wykluczyć prawdopodobieństwo pomyłki.

Przez pięć sekund wystarczy końcówkę testera przytrzymać pod strumieniem moczu, później nakładamy nasadkę na tester i czekamy chwilę na wynik. Jeśli okaże się pozywany, możemy udać się do lekarza w celu potwierdzenia wyniku.

Laboratoryjne badanie moczu – miarodajne po 7 dniach od zapłodnienia

Innym sposobem, tym razem o wiele bardziej niezawodnym niż własne obserwacje czy testy wykonywane w domu jest laboratoryjne badanie moczu wykrywające ciąże już po 7. dniach. Tego rodzaju testy, podobnie jak wszystkie testy ciążowe, podobnie wykrywa hormon hCG w organizmie. O ile dokładność testów ciążowym kupowanych w aptece najczęściej wynosi 99% po 14. dniach, o tyle test moczu to 100% pewności po 7-10 dniach. Badanie wykonać należy w gabinecie specjalisty bądź w domu (oddając mocz do sterylnego pojemnika).

Najważniejsze, aby badaniu poddać poranny, pierwszy mocz. Chociaż tego rodzaju rozwiązanie jest o wiele bardziej wiarygodne i tańsze niż badania laboratoryjne krwi, nie jest ono dostatecznie powszechne. Więcej osób decyduje się na laboratoryjne badanie krwi, aby potwierdzić bądź wykluczyć ciążę.

Laboratoryjne badanie krwi – miarodajne po 7 dniach od zapłodnienia

Laboratoryjne badanie krwi opiera się na podobnej zasadzie, co badanie moczu oraz funkcjonowanie testów ciążowych dostępnych w aptekach. W tym przypadku również najważniejsze jest stężenie hormonu hCG we krwi. Badanie krwi daje stuprocentową pewność po 7. dniach. hCG to hormon wytwarzany przez rozwijające się łożysko, który do krwiobiegu dostaje się, podobnie do moczu, po zagnieżdżeniu się płodu w macicy – jest to czas od 6. do 12 dni od momentu zapłodnienia.

Przeprowadzenie zarówno testów moczu, jak i krwi pozwala wykluczyć wątpliwości. Warto mieć na uwadze, że wykonywanie testu moczu czy krwi jedynie dzień po potencjalnym zapłodnieniu może okazać się błędną próbą – hormonu może być zbyt mało, aby wpłynął na pozytywny wynik testów.

Reasumując – przy takim podejściu tydzień przed kolejną miesiączką możemy otrzymać wynik negatywny, a w rzeczywistości być w ciąży. Warto obserwować swoje ciało i jego reakcje, aby wiedzieć, czy rzeczywiście zachodzą w nim zmiany sugerujące ciążę. Obserwacja ciała oraz test ciążowy wykonywany w domu pozwolą dostatecznie wcześnie o siebie zadbać – przyszłym mamom, które palą, pozwolą odpowiednio wcześnie rzucić palenie.

Badanie USG

Innym sposobem jest oczywiście badanie USG. Chociaż badanie USG w pierwszych miesiącach ciąży spotyka się z wieloma głosami sprzeciwu, jest ono niezwykle ważne.

W pierwszych dwóch miesiącach ciąży w gabinecie lekarskim dość często wykonuje się kontrolne badanie USG. Dlaczego? Staje się ono odpowiedzią na wiele cennych pytań i pozwala rozwiać wątpliwości. Na podstawie badania USG lekarz jest w stanie nie jedynie określić, czy doszło do zapłodnienia, ale stwierdzić, od jakiego czasu jesteśmy mniej więcej w ciąży, w jaki sposób (w późniejszym etapie) będzie rozwijał się płód. Badanie pozwoli także poznać odpowiednio wcześnie płeć dziecka, dowiedzieć się, czy na świat przyjdzie jedno dziecko, bliźniaki bądź wieloraczki.

Dzięki badaniu USG wykluczyć można już na podstawie szybkiego badania choroby, które dotykają płód. Kontrolne badanie USG zaleca się z ogromną szczególnością starszym mamom, które zaszły w ciążę po 35. roku życia.

Konsultacje z specjalistą

Badania moczu, krwi i test ciążowy dadzą z pewnością odpowiednie wyniki. Będziemy pewne, czy jesteśmy w ciąży. Nie należy przy tym zapominać, że wiarygodnym źródłem wiedzy będzie oczywiście specjalista. Z badań prenatalnych korzysta się coraz mniej. Tego typu badania bazują na objawach fizycznych. Dzięki kontroli, ginekolog może stwierdzić, czy doszło do rozpulchnienia szyjki macicy bądź jej powiększenia. Tego rodzaju badanie nie jest wymagane, jeśli na podstawie testów jasno stwierdzono ciąże. Warto jednak po wyniku pozytywnym skontrolować się z ginekologiem i wybrać lekarza prowadzącego ciążę.

Znaki wysyłane przez organizm

Ciało mówi wiele, my musimy jedynie odpowiednio odbierać sygnały. Jednymi z podstawowych objawów ciąży mogą być zmiany łaknienia, czułość na smaki i zapachy, zdenerwowanie bądź nadmierna pobudliwość, nudności, poranne wymioty, zawroty głowy czy omdlenia, częstsze wizyty w toalecie, częste oddawanie moczu, problemy ze zgagą, podwyższona temperatura.

Podsumowanie

Kobietom planującym ciążę zdecydowanie łatwiej rozpoznać znaki wysyłane przez ciało. Niektóre panie, które nie planują ciąży, mogą wszystkie powyższe objawy uznawać za niestrawność, zmęczenie bądź przeziębienie czy osłabienie organizmu. Jeśli jednak szereg objawów będzie się utrzymywał, regularnie współżyjące panie powinny wykluczyć bądź potwierdzić ciążę.

Metod, aby to zrobić jest wiele. Badanie krwi, moczu, znajomość własnego ciała i wykonanie (przynajmniej dwóch, w celu wykluczenia błędu) testów zakupionych w aptece to skuteczne metody, aby sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia. Co ważne, taka metoda jest zdecydowanie szybsza niż chociażby badanie USG czy badanie lekarskie.

Obserwacja lekarza i badanie w gabinecie wykrywają ciążę po około 4 do 6. tygodni. Na badaniu USG dostrzec można embrion lub pęcherzyk płodowy. Warto, jeśli zauważymy u siebie szereg objawów i od kilku dni dojdzie do zatrzymania miesiączki, jak najszybciej skontrolować sytuację za pomocą testu ciążowego. To najszybsza metoda.

Na testach ciążowych zauważymy adnotację, że dają one 99% pewność po 14. dniach od zapłodnienia. Niecierpliwe panie mogą wybrać kilka metod i na koniec potwierdzić ciążę podczas wizyty lekarskiej.

Warto podkreślić, że kobiecy organizm często może dawać mylne sygnały. Zmiany hormonalne dziejące się w organizmie z jednej strony – na podstawie testu wykonanego w domu – mogą sugerować, że jesteśmy w ciąży. Po szeregu badań lekarskich okazać się jednak może, że nie doszło do zapłodnienia, zaś zmiany hormonalne są np. wynikiem choroby.

Dla niektórych kobiet wyczekujących oficjalnego momentu, w którym będą pewne, że zostaną mamami jest jedynie formalnością. Okazuje się często, że kobieca intuicja może być silniejsza niż jakiekolwiek testy ciążowe czy badanie lekarskie. W takim przypadku wszystkie metody będą jedynie formalnością.