Jak zajść w ciążę szybko: 9 sposobów na zwiększenie płodnościZastanawiasz się jak szybko zajść w ciążę? Możesz zwiększyć swoje szanse na zdrową ciążę o 50% i więcej, jeśli zastosujesz poniższych 9 sposobów na zwiększenie płodności. Stosuj je regularnie, bo przy staraniach o dziecko tylko regularne działania skutecznie zwiększają płodność. Zacznij stosować wszystkie 9 sposobów już dziś a pierwsze pozytywne zmiany w samopoczuciu zauważysz niemal natychmiast. Skąd wiem, że te metody działają? Bo każda z nich jest poparta przez naukę, łatwa do zastosowania, i sprawdzona przeze mnie – po wprowadzeniu ich w moim życiu wreszcie zostałam mamą.

1) Sprawdzaj kiedy masz dni płodne

Cykl miesiączkowy trwa od pierwszego dnia miesiączki do dnia poprzedzającego kolejną miesiączkę. W tym czasie kobieta jest zdolna do zapłodnienia tylko przez kilka dni – tuż przed owulacją (jajeczkowaniem) i w jej trakcie. Jak zajść w ciążę przy takim krótkim okresie płodności? Znając swoje dni płodne – dzięki temu będziesz mogła zaplanować współżycie w dniach, gdy jest największa szansa na poczęcie.

Co na to nauka: Niektóre dni płodne są „bardziej płodne” od innych. Na przykład, analizując cykle miesiączkowe 782 kobiet w Europie, badacze ustalili, że współżycie w dniu, kiedy śluz szyjki macicy jest najbardziej śliski i rozciągliwy dało większy odsetek ciąż, niż współżycie nawet o jeden dzień wcześniej (1).

Jak to zrobić: Przeczytaj nasze artykuły o tym, jak z dużą dokładnością ustalić dni płodne za pomocą pomiaru temperatury, obserwacji śliny, obserwacji śluzu szyjkowego, oraz szyjki macicy. Wszystkie te obserwacje możesz wpisywać w naszej tabeli obserwacji cyklu. W naszym sklepie znajdziesz zestaw do wykrywania owulacji, który łączy trzy różne metody obserwacji cyklu, przez co skutecznie wykrywa dni płodne.

2) Zastosuj dietę płodności

Jeśli chcesz zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko, nic nie zrobi takiej różnicy, jak dieta. Gdybyś miała wprowadzić w życie tylko jeden z 9 nawyków, wybierz właśnie ten.

Co na to nauka: Badanie wśród 199 holenderskich par korzystających z procedury in vitro wykazało, że u par stosujących zdrową dietę uzyskano o 65% więcej ciąż, niż u pozostałych (2). Uwaga, dieta diecie nierówna. Badacze we Włoszech porównali wpływ dwóch zdrowych diet na prawdopodobieństwo uzyskania ciąży: Pierwsza dieta obfituje w owoce, warzywa, ryby i pełne ziarno, a ogranicza majonez, mięso, i przekąski. Druga, to dieta typowo śródziemnomorska, która oprócz tych składników zawiera też też oleje roślinne i rośliny strączkowe, a ogranicza głównie żywność przetworzoną i nabiał. I tylko ta druga dieta wiązała się z większą liczbą uzyskanych ciąż (3).

Jak to zrobić: Mamy dla Ciebie prezent: ebook „Jem mądrze, jestem płodna”, który szczegółowo opisuje jak zajść w ciążę szybko jedząc właściwe pokarmy, jak przygotowywać posiłki, a czego unikać. Dieta płodności opisana w ebooku ma właściwości przeciwzapalne i alkalizujące, bazując na zasadach diety śródziemnomorskiej. Dietę powinniście zastosować oboje z partnerem i traktować ją jako sposób odżywiania na całe życie, nie tylko w trakcie starań o dziecko.

3) Ruszaj się

O korzyści ruchu fizycznego dla zdrowia słyszymy do znudzenia. Ale właściwa aktywność fizyczna ma ścisły wpływ na Twoją płodność.

Co na to nauka: Po pierwsze, regularny ruch fizyczny pozwala utrzymać właściwą wagę. Twoja tkanka tłuszczowa magazynuje estrogen. Zbyt dużo tłuszczu to zbyt dużo estrogenu w organizmie, co może owocować zaburzeniami cyklu, a nawet zanikiem miesiączki (4). Po drugie, ruch fizyczny poprawia ukrwienie wszystkich organów i narządów, w tym macicy. To zaś jest niezbędne do prawidłowego wzrostu endometrium, w którym ma się zagnieździć zarodek (5). Z ćwiczeniami nie należy jednak przesadzać. Badania wśród kobiet sportowców wskazują, że nadmierny wysiłek fizyczny może prowadzić do zaburzeń cyklu, a nawet do ustania owulacji i miesiączek (6). Zatem, koniecznie ćwicz, ale z umiarem.

Jak to zrobić: Wybierz aktywność fizyczną, która nie będzie nadmiernie obciążająca. Na przykład, codziennie przejdź energicznym krokiem ok. 2 kilometry i stopniowo zwiększaj ten dystans. Inne skuteczne formy ruchu przed ciążą to joga, taniec, pływanie. Unikaj forsownych ćwiczeń, szczególnie w okresie pomiędzy owulacją a miesiączką, kiedy może mieć miejsce implantacja zarodka w macicy.

4) Uzupełnij dietę o suplementy

Po co stosować zioła i witaminy na płodność, jeśli racjonalnie się odżywiasz? Oprócz tego, co jemy, naszą płodność kształtują także nasze geny, środowisko, które jest coraz bardziej zanieczyszczone, oraz naturalne patogeny (bakterie i wirusy). Te czynniki mogą się przekładać na odczuwalne schorzenia układu rodnego, jak endometrioza, czy zespół policystycznych jajników, lub ukryte zaburzenia hormonalne, których jedynym objawem są trudności z zajściem w ciążę (7).

Co na to nauka: Jednym z głównych czynników obniżających płodność są tzw. reaktywne formy tlenu, które powodują zniszczenia w komórkach. Nazywamy to stresem oksydacyjnym. Obniża on szanse na zapłodnienie i dojrzewanie zarodków i ma miejsce przy zaburzeniach płodności, jak zespół policystycznych jajników, lub endometrioza (8). U mężczyzn znacznie obniża on jakość nasienia (9). Wiele badań sugeruje jednak, że stres oksydacyjny można redukować uzupełniając dietę w zioła i mikroskładniki, jak witamina E, ubichinol, czy pycnogenol. Co ważne, naukowcy zaobserwowali, że stosowanie suplementów multiwitaminowych przez kobiety zwiększa odsetek uzyskanych ciąż i skraca czas oczekiwania na ciążę (10).

Jak to zrobić: Poczytaj o różnych mikroskładnikach, które mają działanie antyoksydacyjne i poprawiają płodność i wybierz coś dla siebie. Możesz też zastosować złożony suplement diety, który zawiera szeroką gamę antyoksydantów, np. Femifertil (dla Panów polecamy Profertil lub Manforte). Pamiętaj jednak, że samo łykanie tabletek nie wystarczy, jeżeli nie zadbasz o to, co jesz i jak żyjesz. Dlatego rozwiń wszystkie nawyki opisane w tym artykule.

5) Oczyść swoje środowisko

Czy zastanawiałaś się dlaczego tak wiele słyszy się teraz o niepłodności? Bo ten problem narasta. Jednym z głównych winowajców jest zanieczyszczone chemicznie środowisko. Na jakość powietrza, czy gleby mamy ograniczony wpływ, ale przyjrzyjmy się zanieczyszczeniom w Twoim najbliższym otoczeniu.

Co na to nauka: Głównym zagrożeniem dla Ciebie są związki chemiczne, które naśladują żeński hormon estrogen. Sztuczne estrogeny u kobiet zaburzają równowagę hormonalną, działają rakotwórczo i mogą wywoływać poronienia, a u mężczyzn obniżają jakość nasienia i sprawność seksualną (11). Gdzie szukać winowajców?:

  • opakowania plastikowe – naukowcy odkryli, że nawet te reklamowane jako „bezpieczne” zawierają sztuczne estrogeny (12). Związki te przenikają z opakowań do przechowywanej żywności, a z nią do Twojego organizmu. Uwaga: wszystkie puszki konserwowe i wieczka słoików są wyłożone warstwą plastiku zawierającą szkodliwą substancję bisfenol A
  • przemysłowo hodowana żywność – szczególnie warzywa, owoce, nabiał i mięso zawierają pozostałości pestycydów, które imitują estrogen (13)
  • kosmetyki – większość z nich zawiera konserwanty, tzw. parabeny (metylparaben, butylparaben, propylparaben, etc.), które przyczyniają się do zmniejszonej rezerwy jajnikowej kobiet i zaburzeń płodności u mężczyzn (14)
  • artykuły przemysłowe z winylu (np. zasłona prysznicowa) i miękkiego plastiku, lakiery do paznokci, kosmetyki kolorowe, perfumy – zawierają ftalany, substancje, które nadają elastyczność i trwałość produktom, ale zaburzają działanie gruczołów człowieka i mogą powodować wady wrodzone płodu.

Jak to zrobić: Jeśli szukasz sposobów jak zajść w ciążę szybko, postaraj się zmniejszyć wpływ tych substancji na Twoje codzienne życie.

  • Przechowuj żywność w szkle i kupuj produkty w szklanych pojemnikach, świeżą żywność luzem, lub produkty suszone. Unikaj podgrzewania czegokolwiek w plastikowym opakowaniu. Zrezygnuj z wody butelkowanej na rzecz filtra na kranie. Jeśli mieć wodę przy sobie, zainwestuj w butelkę ze stali nierdzewnej, albo użyj szklanej butelki po soku.
  • Kupuj jak najwięcej żywności ekologicznej, lub od rolnika (jeśli wiesz, że te produkty nie były opryskiwane pestycydami). Warto kupować mięso ekologiczne, nawet, jeśli to oznacza, że kupisz go mniej.
  • Przestaw się na ekologiczne kosmetyki i środki czystości. Jest ich na polskim rynku cała gama, są równie skuteczne, jak produkty konwencjonalne, a jedyną ich wadą jest nieco wyższa cena. Można to jednak obejść wyrabiając niektóre produkty w warunkach domowych.

6) Zadbaj o swojego mężczyznę

Kobieta ma dni płodne tylko przez kilka dni w miesiącu, a mężczyzna jest płodny przez cały czas – to znaczy, o ile jego nasienie jest dobrej jakości i jest sprawny seksualnie.

Co na to nauka: Męskiemu nasieniu szkodzi przede wszystkim zanieczyszczone środowisko, zła dieta, oraz przegrzewanie okolic jąder. Na szczęście, liczne badania pokazują, że zmiany w trybie życia skutecznie niwelują te problemy (15).

Jak to zrobić: Przestaw go na dietę płodności. Dopilnuj szczególnie, aby Twój partner jadł pokarmy bogate z cynk, selen, i antyoksydanty — czyli chudą wołowinę, drób, warzywa strączkowe, zielone jarzyny, pełne ziarna zbóż i kiełki, surowy sezam, pestki z dyni, sok z granatów. Spróbujcie też naszego zestawu składników odżywczych wspomagających jakość nasienia. Są w nim witaminy, selen, cynk, dwa bardzo silne przeciwutleniacze chroniące plemniki, oraz buzdyganek ziemny, który wspomaga sprawność seksualną i libido. Przyjrzyj się jego spodniom i bieliźnie – powinny być w miarę luźne i wykonane z oddychających materiałów. Partner powinien też unikać gorących kąpieli.

7) Odprężaj się regularnie

Mam tu na myśli nie wieczorne oglądanie telewizji, ale systematyczny program relaksacji, który będzie karmił Twoją duszę.

Co na to nauka: Badacze zestawili cykle miesiączkowe australijskich kobiet starających się o dziecko i wypełniane przez nie ankiety na temat stresu. W trakcie cykli zakończonych ciążą, pacjentki zgłaszały znacznie mniejszy poziom stresu i „zabiegania” (16). Wniosek – stres jest zjawiskiem nieprzyjaznym płodności. Może on także zaowocować zaburzeniami neurologicznymi u Twojego dziecka, jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej (17).

Jak to zrobić: Dobre pytanie. Jak zajść w ciążę szybko, kiedy człowiekowi trudno się rozluźnić? Zacznij od prostego ćwiczenia. Przestań na chwilę czytać ten artykuł i spróbuj oddechu 4-7-8 – teraz!

No i jak się czujesz? Wykonuj to małe ćwiczenie 2 razy dziennie przez 8 tygodni. Za każdym razem będzie ono działać skuteczniej.

Pierwszego dnia następnej miesiączki zacznij też stosować nasz program redukcji stresu dla czterech faz cyklu.

Jeżeli pijesz kawę, koniecznie ją odstaw i zastąp np. herbatą ziołową. Oprócz tego, że podnosi produkcję hormonu stresu kortyzolu (18), kawa wypłukuje też z organizmu składniki, które pomagają nam kontrolować stres, jak magnez i witamina B.

8) Zaprogramuj się na płodność

Czy wiesz, że wszystkimi procesami w Twoim organizmie steruje mózg? A dzięki naszym myślom możemy świadomie wpływać na te procesy, także na płodność.

Co na to nauka: Stosując technikę wizualizacji (czyli wyobrażania, że mamy już to, czego pragniemy) uczestniczki badania na Uniwersytecie w Maryland przedłużyły swój cykl miesiączkowy i złagodziły objawy napięcia przedmiesiączkowego (19). Uczestnicy innego badania za pomocą wizualizacji obniżyli poziom hormonu stresu kortyzolu (20), a inna grupa dzięki podobnej technice podniosła swoją odporność (21). Podobny mechanizm możemy zastosować, jeżeli staramy się o dziecko.

Jak to zrobić: Prostym sposobem programowania są afirmacje. Afirmacja to wypowiedź, która oznajmia coś o naszej rzeczywistości, tym samym ją podtrzymując. Kiedy narzekamy, bezwiednie afirmujemy, to czego w naszym życiu nie lubimy. Na szczęście to działa w drugą stronę. Możemy afirmować taki stan rzeczy, jakiego pragniemy, nawet, jeśli jeszcze nie miał on miejsca. Spróbuj mojej ulubionej afirmacji płodności. Weź kilka spokojnych oddechów, uśmiechnij się i powiedz:

Jestem płodna. Mam wielką moc dawania życia. Przytulam do serca moje ukochane dziecko.

Wypowiadając te słowa, poczuj, jak wypełnia Cię potężna moc tworzenia nowego życia. A przy ostatnim zdaniu, wyobraź sobie, jak bierzesz w objęcia Twoje wyczekane maleństwo. Aby afirmacja była jeszcze bardziej skuteczna, wypowiadaj ją po wykonaniu oddechu 4-7-8.

Zachęcam Cię też do tworzenia własnych afirmacji. Skuteczna afirmacja powinna być sformułowana w czasie teraźniejszym (jak gdyby to, czego chcesz już się działo) i napisana twierdząco, pozytywnym językiem (unikając słowa „nie” i wszelkiego negatywnego słownictwa, np. „niepłodność”).

Spróbuj także naszej medytacji płodności, która koncentruje się na regulacji układu rozrodczego.

9) Poleż po stosunku

Oczywiście, możesz zajść w ciążę nawet, jeżeli od razu po współżyciu wyskakujesz z łóżka. Jeżeli jednak zastanawiasz się jak zajść w ciążę szybko, warto ułatwić żołnierzykom partnera dotrzeć do jajeczka.

Co na to nauka: Eksperyment w na uniwersytecie Amsterdamie pokazał, że wśród pacjentek które po zabiegu inseminacji leżały nieruchomo przez 15 minut uzyskano o 50% więcej ciąż, niż wśród pacjentek, które wstawały od razu po inseminacji podnosiły się do pionu (22). Zauważ, że podczas inseminacji nasienie wprowadzane jest bezpośrednio do wnętrza macicy. Przy zwykłym stosunku, plemniki mają jeszcze do pokonania szyjkę macicy, a więc warto im w tym pomóc.

Jak to zrobić: Po prostu poleż spokojnie przez 10-15 minut powtarzając afirmację płodności (patrz wyżej), wykonując naszą medytację płodności, lub tuląc się do partnera. Niech to będzie specjalny czas dla Was poświęcony na relaks i wyciszenie. Nie jest konieczne podkładanie poduszki pod pośladki.

Jeżeli po roku współżycia co 2-3 dni i stosowania tych technik (po pół roku, jeśli masz 35 lat lub więcej) nie zaszłaś w ciążę, nie wpadaj w panikę. Udajcie się z partnerem do lekarza ginekologa, lub kliniki leczenia niepłodności, aby wykonać kompleksowe badania pod kątem rozrodu. Spokojnie, to nie znaczy, że jesteście „bezpłodni”. Jak mówi amerykańska specjalistka medycyny rozrodu Dr. Randine Lewis, nie ma czegoś takiego, jak niepłodność. Jeżeli Ty i twój partner macie organy rozrodcze, to możecie mieć dzieci (23). Kompetentny specjalista pomoże Wam ustalić przyczyny braku ciąży, oraz plan rozwiązania ewentualnych zaburzeń, abyście już wkrótce cieszyli się własnym maleństwem.

Jak zajść w ciążę szybko: bibliografia

(1) Bigelow, J. L., Dunson, D. B., Stanford, J. B., Ecochard, R., Gnoth, C., & Colombo, B. (2004). Mucus observations in the fertile window: a better predictor of conception than timing of intercourse. Human Reproduction, 19(4), 889-892.

(2) Twight, J. M., Bolhuis, M. E. C., Steegers, E. A. P., Hammiche, F., van Inzen, W. G., et al. (2012). The preconception diet is associated with the chance of ongoing pregnancy in women undergoing IVF/ICSI

(3) Vujkovic, M., de Vries, J. H., Lindemans, J., Macklon, N. S., van der Spek, P. J., Steegers, E. A., & Steegers-Theunissen, R. P. (2010). The preconception Mediterranean dietary pattern in couples undergoing in vitro fertilization/intracytoplasmic sperm injection treatment increases the chance of pregnancy. Fertility and sterility, 94(6), 2096-2101.

(4) Brewer, C. J., & Balen, A. H. (2010). The adverse effects of obesity on conception and implantation. Reproduction, 140(3), 347-364.

(5) Sher, G., & Fisch, J. D. (2000). Vaginal sildenafil (Viagra): a preliminary report of a novel method to improve uterine artery blood flow and endometrial development in patients undergoing IVF. Human Reproduction, 15(4), 806-809.

(6) Warren, M. P., & Perlroth, N. E. (2001). The effects of intense exercise on the female reproductive system. Journal of Endocrinology, 170(1), 3-11.

(7) Comhaire, F. (2010). The role of food supplementation in the treatment of the infertile couple and for assisted reproduction. Andrologia, 42(5), 331-340.

(8) Ruder, E. H., Hartman, T. J., Blumberg, J., & Goldman, M. B. (2008). Oxidative stress and antioxidants: exposure and impact on female fertility. Human reproduction update, 14(4), 345-357.

(9) Jensen, T. K., Toppari, J., Keiding, N., & Skakkebaek, N. E. (1995). Do environmental estrogens contribute to the decline in male reproductive health?. Clinical Chemistry, 41(12), 1896-1901.

(10) Agrawal, R., Burt, E., Gallagher, A. M., Butler, L., Venkatakrishnan, R., & Peitsidis, P. (2012). Prospective randomized trial of multiple micronutrients in subfertile women undergoing ovulation induction: a pilot study. Reproductive biomedicine online, 24(1), 54-60.

(11) Saleh, R. A., Agarwal, A., Nada, E. A., El-Tonsy, M. H., Sharma, R. K., Meyer, A., … & Thomas Jr, A. J. (2003). Negative effects of increased sperm DNA damage in relation to seminal oxidative stress in men with idiopathic and male factor infertility. Fertility and Sterility, 79, 1597-1605.

(12) Yang, C. Z., Yaniger, S. I., Jordan, V. C., Klein, D. J., & Bittner, G. D. (2011). Most plastic products release estrogenic chemicals: a potential health problem that can be solved. Environmental health perspectives, 119(7), 989.

(13) Bretveld, R. W., Thomas, C. M., Scheepers, P. T., Zielhuis, G. A., & Roeleveld, N. (2006). Pesticide exposure: the hormonal function of the female reproductive system disrupted. Reprod Biol Endocrinol, 4(30), 1-14.

(14) Smith, K. W., Souter, I., Dimitriadis, I., Ehrlich, S., Williams, P. L., Calafat, A. M., & Hauser, R. (2013). Urinary paraben concentrations and ovarian aging among women from a fertility center. Environmental health perspectives, 121(11-12), 1299.

(15) Imhof, M., Lackner, J., Lipovac, M., Chedraui, P., & Riedl, C. (2011). Micronutrient Supplementation Increases Sperm Quality in the Sub-fertile Male.

(16) Sanders, K. A., & Bruce, N. W. (1997). A prospective study of psychosocial stress and fertility in women. Human Reproduction, 12(10), 2324-2329.

(17) Rodriguez, A., & Bohlin, G. (2005). Are maternal smoking and stress during pregnancy related to ADHD symptoms in children?. Journal of Child Psychology and Psychiatry, 46(3), 246-254.

(18) Lovallo, W. R., Farag, N. H., Vincent, A. S., Thomas, T. L., & Wilson, M. F. (2006). Cortisol responses to mental stress, exercise, and meals following caffeine intake in men and women. Pharmacology Biochemistry and Behavior, 83(3), 441-447.

(19) Groer, M., & Ohnesorge, C. (1993). Menstrual-cycle lengthening and reduction in premenstrual distress through guided imagery. Journal of Holistic Nursing, 11(3), 286-294.

(20) McKinney, C. H., Antoni, M. H., Kumar, M., Tims, F. C., & McCabe, P. M. (1997). Effects of guided imagery and music (GIM) therapy on mood and cortisol in healthy adults. Health Psychology, 16(4), 390.

(21) Zachariae, R., Kristensen, J. S., Hokland, P., Ellegaard, J., Metze, E., & Hokland, M. (1990). Effect of psychological intervention in the form of relaxation and guided imagery on cellular immune function in normal healthy subjects. Psychotherapy and psychosomatics, 54(1), 32-39.

(22) Custers, I. M., Flierman, P. A., Maas, P., Cox, T., Van Dessel, T. J., Gerards, M. H., … & Mol, B. W. (2008). Immobilisation versus immediate mobilisation after intrauterine insemination: randomised controlled trial. BMJ (Clinical research ed.)339, b4080-b4080.