Jaki sport uprawiać dla zdrowia?

Wiele osób chcących zmienić siedzący tryb życia na aktywny ma kłopot z wyborem dyscypliny sportowej, którą mogliby się zająć. A to ważna kwestia, bo każda aktywność ruchowa powinna się wiązać z przyjemnością. Inaczej nasz zapał do zmiany sposobu spędzania wolnego czasu może okazać się słomiany.
Jaki sport wybrać? Nie ma jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań, potrzeb i oczekiwań danej osoby wobec efektów aktywności. Ci którzy uwielbiają rywalizację powinni wybrać sporty drużynowe (np. piłka nożna, koszykówka) albo poszukać partnerów do ćwiczeń (np. tenis, sporty walki). To także dobry wybór dla osób mających problem z motywacją i determinacją, bo w grupie o to łatwiej. Wymaga jednak podporządkowania się terminom zajęć. Z tym kłopotu nie mają, ci którzy wybiorą sporty indywidualne (pływanie, biegi, kolarstwo), bo trenują kiedy chcą. Osoby, które chcą trochę zrzucić wagi i poprawić sylwetkę mogą trenować mniej intensywnie (rower, nordic walking), inni potrzebują się bardziej zmęczyć (biegi i pływanie długodystansowe).
Przed rozpoczęciem przygody ze sportem, warto zastanowić się czego od niego oczekujemy i w jaki sposób możemy się w niego zaangażować. Wybór musi być przemyślany, by sport sprawiał frajdę, a wtedy na pewno przyniesie też zamierzone efekty.