Brzemienność, którą współcześnie zwykle nazywamy ciążą, u kobiety trwa przeciętnie 281 dni, czyli około 9 miesięcy. Od tego terminu mogą wystąpić odchylenia nawet do 21 dni (zarówno na plus jak i na minus). Przy czym za początek ciąży przyjmuje się zwykle datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W takim terminie rodzi się około 95% dzieci. Ponieważ nie wszystkie kobiety szczegółowo notują terminy miesiączek, w dokładnym ustaleniu terminu porodu może pomóc badanie USG oceniające wielkość płodu.

23 tygodnie

Jakie są objawy poronienia i jak jemu zaradzić?Niestety nie wszystkim kobietom jest dane donosić dziecko do prawidłowego, ustalanego w podany wyżej sposób terminu porodu. Jeśli ciąża trwała, co najmniej 23 tygodnie, to mówi się o porodzie przedwczesnym.

Szanse na przeżycie wcześniaka, czyli dziecka urodzonego powyżej 23 tygodnia rosną z każdym dodatkowym tygodniem spędzonym w łonie matki, bo oznacza to większy jego rozwój. Przy obecnym stanie medycyny około 53% wcześniaków urodzonych w 26 tygodniu (szósty miesiąc) ma szanse na przeżycie, niestety wiąże się to często z poważnymi zaburzeniami rozwojowymi, które mają negatywny wpływ na całe ich życie. Takie dziecko często musi przejść szereg skomplikowanych operacji i być leczone przez całe życie.

22 tygodnie

Jeżeli ciąża zakończy się PRZED upływem 22 tygodnia, to nazywamy to poronieniem, bo płód nie ma żadnych szans na przeżycie. Oczywiście, aby nie dopuścić, do tego, aby poronienie zagrażające przemieniło się w poronienie w toku, każda kobieta planująca ciążę powinna wiedzieć, jakie są objawy poronienia oraz jakie mogą być jego przyczyny i częstotliwość występowania.

Statystyki dotyczące poronień

Przed implantacją, czyli zagnieżdżeniem się zapłodnionego zarodka w macicy (odbywa się to około 8 tygodnia ciąży) zdarza się nawet do 50% poronień. Szczególnie przed szóstym tygodniem kobiety często w ogóle jeszcze nie wiedzą, że są w ciąży. Pomiędzy 8-13 tygodniem zdarza się 10% poronień, a powyżej 13 tygodnia ryzyko maleje do 1-2%.

Przyczyny poronienia i jak im zaradzić

Przyczyn poronienia może być wiele. Zależą one do różnych czynników powiązanych zarówno ze zdrowiem jak i trybem życia ciężarnej.

Wśród czynników chorobowych sprzyjających poronieniu należy wymienić:
– wady genetyczne
– wady w budowie układu rozrodczego kobiety takie jak: endometrioza, wady w budowie szyjki macicy (niewydolność cieśniowo-szyjkowa), mięśniaki macicy, zespół policystycznych jajników, wady rozwojowe macicy
– zaburzenia hormonalne, szczególnie w poziomie estradiolu i progesteronu, choroby tarczycy
– zakażenia takimi chorobami jak toksoplazmoza (choroba odzwierzęca), różyczka, odra, opryszczka, cytomegalia
– choroby autoimmunologiczne, np. zespół antyfosfolipidowy (powoduje zakrzepicę)
– inne choroby takie jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy, niewydolność nerek (również na tle zakażeń bakteryjnych)

Aby uniknąć poronienia związanego z wymienionymi wyżej przyczynami należy jeszcze na etapie planowania ciąży przebadać się, aby ewentualnie wykryć i wyleczyć to co jest możliwe do wyleczenia, a co może zagrażać donoszeniu ciąży. Należy też w czasie ciąży regularnie poddawać się badaniom kontrolnym oraz unikać kontaktu z osobami chorymi.

Wśród czynników związanych z trybem życia, a sprzyjających poronieniu należy wymienić:
– szkodliwe używki, tzn. zażywanie narkotyków, picie alkoholu, palenie papierosów
– nadużywanie leków
– nadmierny stres
– niedożywienie albo spożywanie głównie wysoko przetworzonej żywności
– niedobór witamin i mikroelementów

Aby uniknąć ewentualnego poronienia z powodu wymienionych tu powodów, należy już na pół roku przed ciążą zmienić tryb życia i wyeliminować z niego szkodliwe czynniki.

Objawy poronienia

Wiedza o tym, jakie są objawy poronienia pozwala szybko zareagować i jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa, by zaordynował odpowiednie leczenie, jeśli jest to jeszcze możliwe. Objawy poronienia najczęściej przypominają miesiączkę lub jej zapowiedź.

Mogą to być:
– plamienie lub krwawienie z dróg rodnych
– bóle w podbrzuszu
– bóle krzyża

UWAGA: silne, rwące bóle brzucha lub krzyża przypominające skurcze mogą świadczyć o nieodwracalnym poronieniu w toku.
Niestety nie wszystkie kobiety mają szansę na donoszenie ciąży. Z powodu wad wrodzonych u niektórych z nich występują poronienia nawykowe pomimo wielokrotnego zachodzenia w ciążę.