Zarówno sama ciążą jak i urodzenie dziecka stanowią poważne obciążenie dla organizmu przyszłej matki. Mądrości ludowe mówią nawet o tym, że przy każdym dziecku kobieta traci jeden ząb. Oczywiście kobiety będące pod stałą opieką stomatologa i odżywiające się prawidłowo, czyli dostarczające swemu organizmowi odpowiednią ilość wapnia, nie muszą się tego obawiać.

Jednak wapń, podobnie jak wiele innych składników niezbędnych do rozwoju przyszłego dziecka pobierany jest z organizmu matki, czyli pewne ryzyko dla pogorszenia się stanu uzębienia istnieje.

Karmienie piersią, a zajście w ciążę: fakty i mityKolejnym mitem, a właściwie półprawdą, związanym już z okresem poporodowym, jest informacja, że podczas karmienia piersią zajście w ciążę jest niemożliwe. W dawnych czasach kobiety wielokrotnie traktowały karmienie piersią, jako swoistą antykoncepcję. Są pewne podstawy naukowe, aby tak sądzić. Nie jest to jednak rodzaj antykoncepcji, do którego można mieć pełne zaufanie.

Do zajścia w ciążę po stronie kobiety konieczna jest owulacja. Jednak tuż po porodzie cały układ hormonalny kobiety jest mocno rozregulowany. Wynika to częściowo z powodu hormonu zwanego prolaktyną czy też hormonem laktotropowym LTH. Hormon ten zaczyna być wydzielany już podczas ciąży i jest odpowiedzialny za przygotowanie piersi i organizmu do karmienia przyszłego potomka, czyli do wytwarzania mleka (laktacji).

Ponieważ karmienie też jest dużym obciążeniem dla kobiety, prolaktyna ma dodatkowo za zadanie hamować produkcję hormonów odpowiedzialnych za owulację. Dzięki temu matka ma większe szanse na odchowanie pierwszego potomka, zanim urodzi kolejne dziecko. Ma też czas na regenerację własnego organizmu przed kolejnym zajściem w ciążę. Natura w ten sposób zadbała o skuteczny przyrost naturalny.

Jednak współcześnie wiele kobiet rezygnuje z wyłącznego karmienia piersią, co wpływa na obniżenie poziomu wytwarzanej prolaktyny. Również stan zdrowia kobiety, sposób odżywiania, czy jej indywidualne właściwości związane z gospodarką hormonalną powodują, że ta „metoda antykoncepcji” nie jest w 100% skuteczna i pewna.

Pomimo braku miesiączki, również podczas karmienia piersią można zajść w ciążę. Im dalej od porodu, tym takie prawdopodobieństwo jest większe. Warto, zatem, chcąc zabezpieczyć się przed szybkim zajściem w drugą ciążę, stosować skuteczne metody antykoncepcyjne.

W przypadku, gdy kobieta karmi piersią, dostępne są specjalne tabletki antykoncepcyjne, których zażywanie nie ma negatywnego oddziaływania na niemowlę. Warto ten temat przedyskutować z prowadzącym lekarzem ginekologiem.