Wyjaśniamy ile czasu musi upłynąć od zapłodnienia, aby test był miarodajny

Bądź cierpliwa

Zanim przystąpimy do wykonania testu ciążowego, warto wiedzieć, czy to odpowiedni czas na tego rodzaju kontrolę. Jeśli tak – najlepiej zaopatrzyć się w dwa lub trzy testy, co pozwoli nam wykluczyć błąd. Chociaż wydaje się, że kupiony w aptece test może być wyrocznią, nie należy go tak traktować – zdarzają się bowiem błędy. Jeśli nie możesz już doczekać się chwili, w której zrobisz test ciążowy i rozwiejesz wszelkie wątpliwości, bądź cierpliwa; to może się opłacić. Zbyt szybka reakcja i wykonanie testu może bowiem zafałszować wynik.

Jak działa test ciążowy kupiony w aptece

Aktualnie testy ciążowe już po kilku dniach od zatrzymania miesiączkowania wykrywają hormon ciążowy hCG, wytwarzany przez rozwijający się zarodek. Im więcej dni mija od potencjalnego zapłodnienia, tym większa produkcja hormonu. Więc kiedy można zrobić test ciążowy, aby wynik był miarodajny? Test najlepiej wykonać w dniu przewidywanej miesiączki. Jeśli się nie pojawi, istnieje szansa, że doszło do zapłodnienia. Wynik może okazać się negatywny, co może być przyczyną niskiego poziomu hCG. Co ważne, na większości testów ciążowych pojawia się adnotacja, Kiedy można zrobić test ciążowy?zgodnie z którą test ma 99-procentową skuteczność po upływie około dwóch tygodni od zapłodnienia. Po kilku dniach (najlepiej po tygodniu od dnia niepojawienia się miesiączki) znów wykonać test, aby sprawdzić, czy rzeczywiście wynik się nie zmienił. Jeśli wynik będzie taki sam, mamy pewność, że doszło lub nie doszło do zapłodnienia. Wykonanie testu po tygodniu pozwoli wyeliminować wszelkie czynniki wpływające na wynik, jaki zobaczymy na teście.

Pozytywny wynik testu

Jeśli po tygodniu od dniu potencjalnej miesiączki wynik będzie pozytywny, należy udać się do ginekologa w celu potwierdzenia informacji. USG ostatecznie rozwieje wszelkie wątpliwości. Przed decyzją o wykonaniu testu ciążowego warto zaopatrzyć się w testy (dwa bądź trzy) różnych firm. Nie zawsze bowiem testy są bardzo czułe na hormon hCG, co może zasugerować fałszywy wynik (jeśli test robimy zaledwie dwa bądź trzy dni od dnia miesiączkowania).