Nawet wzięcie do domu małego pieska czy kotka, dla osób odpowiedzialnych za swoje decyzje oznacza obowiązek opieki nad zwierzęciem przez co najmniej 10-15 lat. Dlatego zachwycając się szczeniaczkiem czy ślicznym kociakiem trzeba patrzeć na sprawę perspektywicznie.

Kiedy najlepiej zajść w ciążę i dlaczego?Tym bardziej przed podjęciem decyzji o macierzyństwie powinno się rozpatrzyć wszystkie za i przeciw, bo rodzicem jest się właściwie do końca życia. Nie tylko nieletnie, ale i dorosłe już dzieci absorbują uwagę i myśli rodziców, będąc nie tylko źródłem radości, ale i zmartwień. Zastanawiając się, kiedy najlepiej zajść w ciążę należy wziąć pod uwagę różne aspekty tego zagadnienia. Można je podzielić na 3 grupy:

W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę z punktu widzenia biologii

Jak można zaobserwować lub dowiedzieć się z mediów, w ciążę zachodzą często nastolatki, natomiast na drugim krańcu znajdują się nawet kobiety tuż przed menopauzą. Nie można też powiedzieć, że wśród dzieci bardzo młodych czy starszych matek wszystkie mają jakieś problemy zdrowotne. Jednak lekarze uważają, że najlepszym wiekiem dla kobiety na zajście w ciążę jest okres, gdy ich gospodarka hormonalna jest w szczytowej formie. Jest to okres między 20 a 25-30 rokiem życia.

Dziewczyny niepełnoletnie często nie są jeszcze same w pełni dojrzałe hormonalnie i ich dzieci mogą się rodzić z niską wagą urodzeniową. Zwiększa się też prawdopodobieństwo obumarcia płodu i poronienia.

Z kolei u kobiet po trzydziestce z każdym rokiem rośnie możliwość urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi. Najczęstsza z nich, to zespół Downa. Ponadto im kobieta jest starsza, tym może mieć większe problemy z zajściem w ciążę, bo nie każdy cykl kończy się owulacją. Spada też szansa na donoszenie ciąży.

Wraz z wiekiem stan zdrowia zwykle się pogarsza i ciąża może też być zbyt dużym obciążeniem zdrowotnym dla przyszłej matki. Zatem lepiej nie ryzykować i zaplanować swe macierzyństwo w optymalnym okresie, czyli między 20 a 25 rokiem życia. Ma to również znaczenie z tego powodu, że gdyby wystąpiły w tym czasie jakieś problemy z zajściem w ciążę (co w tym wieku też się może zdarzyć), to kobieta będzie miała jeszcze trochę czasu na ewentualne leczenie i zajście w ciążę przed trzydziestką.

Kiedy najlepiej zajść w ciążę ze względu na dojrzałość emocjonalną

Wprawdzie czasy i obyczaje się zmieniają, czego dowodem jest choćby fakt, że dziewczynki częściej bawią się dziś lalkami Barbie niż słodkimi dzidziusiami, jednak dostępne w sklepach zabawki wciąż sugerują dziewczynkom rolę przyszłej matki i pani domu. Są też młode dziewczyny, które marzą o byciu matką i żoną i z rozczuleniem oglądają niemowlęta w wózkach. Jednak dziecko to nie lalka, którą po jakimś czasie, gdy już się znudzi, można rzucić w kąt. Jest to zobowiązanie podjęte co najmniej do osiągnięcia przez nie pełnoletniości.

Z tego względu lepiej planować macierzyństwo wówczas, jeśli wie się na pewno, że jest się w stanie poświęcić chęć rozrywek i pełnej niezależności dziecku i jego potrzebom. Bardzo duże znaczenie ma również osoba partnera, potencjalnego ojca przyszłego dziecka. Również on powinien być gotów na podjęcie trudów ojcostwa, żeby wszystkie obowiązki nie spadały wyłącznie na kobietę. I lepiej to z nim uzgodnić wcześniej, a nie dopiero wówczas, gdy ciąża stanie się faktem dokonanym.

Decydując się na ciążę nie należy też robić tego wbrew swoim własnym chęciom, tylko dlatego że rodzina tego od nas oczekuje, albo z powodu, że nasi znajomi już wszyscy zostali rodzicami i sugerują nam to samo.

W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę z punktu widzenia awansu zawodowego.

Tu niestety występuje sprzeczność między optymalnym wiekiem biologicznym, a okresem kariery zawodowej, bo zwykle się pokrywają. Na pewno lepiej rozpocząć pracę i zdobyć doświadczenie przed urodzeniem dziecka tak, aby po urlopie macierzyńskim można było do niej wrócić. Stąd często dziś spotykana sytuacja, że ciążę planuje się tuż przed trzydziestką. Decyzja zależy od indywidualnej sytuacji kobiety.