To kluczowe pytanie dla wszystkich, którzy starają się o dziecko.

Kiedy rozpoczyna się owulacja? – to kluczowe pytanie dla wszystkich, którzy starają się o dziecko. Szczególnie ważne będzie ono również dla par, które mają problem z poczęciem pociechy. Aby dobrze wyznaczyć czas owulacji, czyli momentu, kiedy może dojść do zapłodnienia, kobieta przez okres około pół roku powinna kontrolować swoje ciało, poznając je i sprawdzając na różne sposoby, kiedy przypada moment owulacji.

Sposoby na sprawdzenie dnia rozpoczęcia owulacji

Kiedy rozpoczyna się owulacja?Sposobów jest wiele – jeden z nich to prowadzenie kalendarzyka, kolejne, skuteczne i stanowiące uzupełnienie dla wspomnianej metody kalendarzykowej to badanie temperatury przez miesiąc cyklu bądź kontrola śluzu.

Cykl miesięczny to kilka faz: faza wzrostu (inaczej faza estrogenowa lub pęcherzykowa), faza owulacyjna, faza wydzielnicza (progesteronowa) i faza krwawienia (menstruacyjna). Kluczowa w przypadku zapłodnienia jest faza owulacyjna – komórka jajowa zostaje uwolniona i dostaje się do macicy. Biorąc pod uwagę czas życia komórki jajowej i długą żywotność plemników, zwykło się uważać, że czas płodny trwa od 3 do 4 dni przed bezpośrednią owulacją i około 2. dni po jej zakończeniu. Oznacza to, że w ciągu miesiąca zajść w ciążę możemy przez mniej więcej 5 do maksymalnie 6. dni.

Jak wyliczyć datę jajeczkowania?

W rozpoznaniu dni płodnych kluczowym elementem jest owulacja i to ją należy wyznaczyć, aby odpowiednio wyliczyć dni przed i po. Jajeczkowanie ma miejsce na dwa tygodnie przed rozpoczęciem kolejnego cyklu, czyli pierwszym dniem miesiączki. Jeżeli skontrolowanie ciała pozwoliło uznać, że cykle odbywają się regularnie, od przewidywanej daty kolejnej menstruacji należy odjąć 14 dni. Dzień, który będzie wynikiem naszych rachunków uznać należy za dzień owulacji i doliczyć 4 dni przed owulacją i 2 dni po owulacji (jako czas zapłodnienia).

Takie obliczenia wydają się sensowne jedynie w przypadku pań, które istotnie mogą pochwalić się regularnym cyklem. Niektóre kobiety zdecydowanie gorzej reagują na wszelkie czynniki zewnętrzne – stres, leki, choroby. Ich cykl ulega wtedy zmianie, zaś jajeczkowanie wystąpić może wcześniej bądź później.