Jak skutecznie sprawdzić, kiedy w trakcie trwania cyklu są dni niepłodne?

Metody na sprawdzenie dni niepłodnych

Podstawową informacją, dla niektórych zdecydowanie pozytywną, jest fakt, że dni niepłodnych podczas cyklu jest zdecydowanie więcej. Istnieje wiele metod pozwalających wyznaczyć dni płodne, określić moment owulacji oraz oddzielić najlepszy czas na zapłodnienie od dni niepłodnych. Podstawowymi sposobami na badanie i określanie dni płodnych, co automatyczne oddziela czas między owulacją a dniami niepłodnymi, są: mierzenie temperatury, kontrola ciała (czuwanie nad bodźcami), prowadzenie kalendarzyka i odliczanie dni płodnych i niepłodnych, badanie śluzu i odróżnianie występującego podczas dni płodnych i niepłodnych, wykonywanie testów dostępnych w aptece.

Kiedy są dni niepłodne?Wyznaczenie dni niepłodnych jest o wiele łatwiejsze niż określenie owulacji i dni płodnych, zaś sposobów na rozstrzygnięcie jest naprawdę wiele – jednym z nich może być także dostępny na wielu stronach kalkulator pozwalający w wirtualnej rzeczywistości obliczyć dni płodne i niepłodne.

Regularny cykl

Dni niepłodne to czas, kiedy nie może dojść, jak sugeruje sama nazwa, do zapłodnienia. Co jasne, przy dość regularnych miesiączkach wyznaczenie dni płodnych i niepłodnych jest o wiele łatwiejszym zadaniem. Jeśli zaś miesiączkujemy dość nieregularnie, warto poddać swoje ciało obserwacji – najlepiej półrocznej, badając śluz, mierząc temperaturę, rozpoznając bodźce i prowadząc skrupulatnie kalendarzyk.

Dni niepłodne trwają niezależnie od czasu cyklu kobiety ok 14 dni, dokładniej – początek dni niepłodnych wypada właśnie na 14 dzień przed zakończeniem cyklu, czyli – analogicznie – na dwa tygodnie przed kolejnym miesiączkowaniem. Pierwszy dzień nowej miesiączki uważać możemy za pierwszy dzień kolejnego, rozpoczynającego się tego dnia cyklu. Liczenie zaczynamy zatem od początku. Co ważne, próba wyznaczenia dni niepłodnych ma ścisły związek z całościowym trwaniem cyklu. Ważne, aby zostawić sobie zapas, czyli wliczyć dzień opóźnienia owulacji. W takim rachunku otrzymamy ostatecznie 12 dni niepłodnych w cyklu, zmniejszając szansę na zapłodnienie. Analogicznie – jeśli cykl trwa 28 dni, dni niepłodne rozpoczną się od 17 dnia cyklu i potrwają do 28 dnia. Jeśli zaś cykl trwa 30 dni, dni niepłodne potrwają od 19 do 31 dnia cyklu.

Nieregularny cykl

Problemy i niepewność pojawiają się oczywiście przy próbie wyznaczenia kiedy są dni niepłodne w przypadku nieregularnego cyklu. Warto zauważyć, że niepłodne dni to również zmiany w kobiecym ciele – w czasie niepłodności nie dopatrzymy się śluzu, szyjka macicy jest zamknięta i twarda. Często w przypadku kobiet, u których cykl występuje bardzo nieregularnie sygnałem, że nastąpił czas dni niepłodnych jest zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Pełna, regularna i trwająca kilka miesięcy obserwacja własnego ciała – poczynając od wspomnianych wcześniej kalendarzyków, kończąc na obserwacji ciała, temperatury czy śluzu, pozwoli po jakimś czasie wyczuć swoje ciało na tyle dobrze, że odróżnienie dni płodnych od niepłodnych nie będzie stanowiło większego problemu.