Jeśli często sięgasz po ibuprofen, lub aspirynę, możesz obniżyć swoje szanse na zajście w ciążę. Oba te leki należą do dużej grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), powszechnie dostępnych bez recepty.

Jak wykazuje rosnąca baza wyników naukowych, leki z grupy NLPZ mogą wywoływać zaburzenia owulacji, w szczególności przyczyniając się do tzw. syndromu zluteinizowanego niepękniętego pęcherzyka Graafa (1, 2, 4). Polega on na tym, że pęcherzyk nie uwalnia dojrzałej komórki jajowej, a pomimo to przekształca się w ciałko żółte. W tej sytuacji zapłodnienie nie może mieć miejsca. U mężczyzn zaś regularne zażywanie NLPZ może powodować problemy z erekcją (3).

Jeżeli zatem chcesz zajść w ciążę, Ty i Twój partner powinniście unikać leków wymienionych w tabeli poniżej. Zamiast nich możecie sięgać po paracetamol, który ma znikome działanie przeciwzapalne. Popularne marki paracetamolu to: Panadol, APAP, Acenol, Codipar, Calpol, Doliprane, Dafalgan, Eferalgan, Lekadol, Tazamol, Claradol, Tylenol.

Tabela 1. Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne (tych należy unikać przed planowaną ciążą).

nazwa chemiczna nazwa handlowa
diclofenac Diclofenac, Majamil, Voltaren, Olfen, ApoDiclo, Dicloratio, Dicloreum, Feloran, Rewodina, Cataflam, Naklofen, Dicloberl, Diclac
piroxicam Piroxicam, ApoPiroxicam, Feldene
meloxicam Movalis
ibuprofen Advil, Ibuprom, Brufen, Ibuprofen, Ibutad, Nurofen, Dolgit, Ardinex
naproxen Naproxen, Anapran, Apranax, ApoNaproxen
ketoprofen Profenid, Ketonal
nabumeton Relifex
kwas tiaprofenowy Surgam
kwas fenaminowy Mefacit
kwas acetylosalicylowy Aspiryna
noramidopiryna Pyralgina

 

Najlepiej jest jednak maksymalnie ograniczyć stosowanie leków przeciwbólowych przed planowaną ciążą. Warto zamiast tego stosować naturalne sposoby redukcji bólu, jak ciepłe okłady na bolące miejsca, masaże wodne, lub energiczne spacery na świeżym powietrzu. Pomocna przy zwalczaniu bólu, szczególnie skurczy menstruacyjnych, może być także refleksoterapia. Możesz także zastosować Pycnogenol® (wyciąg z kory sosny śródziemnomorskiej). Jak pokazują badania naukowe (5, 6), stosowany regularnie Pycnogenol® skutecznie redukuje ból menstruacyjny i ból spowodowany przez endometriozę. Pycnogenol® jest do kupienia w naszym sklepie.