Kult młodości, jaki panuje od pewnego czasu również w Polsce, ma swoje wady i zalety. Szczególnie kobiety wykształcone i o wysokim poziomie samoświadomości, chcąc jak najdłużej dobrze wyglądać, zdrowo się odżywiają, ćwiczą i starają się utrzymać szczupłą sylwetkę. Często jednak wydaje im się, że dzięki temu ich organizm nie będzie się starzał w ogóle.

Medyczne problemy z zajściem w ciążę po 30-stce: jak je rozwiązać?Niestety nie jest to prawda. Dobra kondycja to atut, są jednak dziedziny, na które nie do końca ma się wpływ. Takim obszarem jest przede wszystkim układ rozrodczy. Nawet zadbana kobieta po trzydziestce ma znacznie mniejsze szanse na zajście w ciążę, niż dwudziestolatka. Kobieta przedkładająca karierę nad macierzyństwo, czasami zbyt późno stawia sobie za cel powiększenie rodziny. Może się wówczas okazać, że pomimo zaprzestania antykoncepcji i intensywnego współżycia, nie zachodzi w upragnioną ciążę.

Rozpoczyna się wówczas intensywny okres poszukiwania skutecznych sposobów na to, jak szybko zajść w ciążę. Niestety z każdym rokiem problem niepłodności może się pogłębiać. Przede wszystkim po 30-35 roku życia niektóre cykle są już bezowulacyjne, trudniej wówczas o zapłodnienie. Również, jakość nasienia u starszych mężczyzn się obniża i powoduje niepłodność. Życie w stresie, niezdrowe odżywianie (tzw. fast-foody), zanieczyszczenie środowiska czy choćby przegrzewanie jąder u mężczyzn mogą utrudniać zapłodnienie.

Nawet, jeżeli szczęśliwie nie miało się problemów z tym, jak szybko zajść w ciążę po trzydziestce, to może wystąpić problem donoszenia ciąży ze względu na obniżony poziom hormonów, albo wystąpienie wad genetycznych u dziecka (np. zespół Downa).

Przede wszystkim, zatem, planując ciążę w późniejszym wieku należy od samego początku być pod kontrolą nie tylko lekarza ginekologa, ale i internisty. Czas jest tu o tyle ważny, że w razie wystąpienia nieprawidłowości jak najszybciej powinno się rozpocząć leczenie. Bardzo istotna jest również kontrola ogólnego stanu zdrowia, czyli prawidłowego funkcjonowania nerek, wątroby, tarczycy. Należy też wykluczyć cukrzycę.

Prawidłowe odżywianie oraz ruch i unikanie stresu to kolejne zalecenia dla kobiet ciężarnych w każdym wieku. Dobrze jest też zażywać suplementy wspomagające płodność oraz kwas foliowy. Najważniejsze, to jednak nie odkładać macierzyństwa na „ostatnią chwilę” tuż przed menopauzą.