Niestety natura nie obchodzi się z kobietami łagodnie. Oprócz uciążliwości miesiączek przez cały okres dojrzałości płciowej oraz bolesnych porodów, dodatkowo jest również menopauza, jako „uwieńczenie” kobiecości. Choć nie zawsze menopauza a ciąża się całkowicie wykluczają, bo zdarzają się kobiety pięćdziesięcioletnie rodzące dzieci, to jednak są to niezmiernie rzadkie przypadki.

Menopauza a biologia

Menopauza a ciąża: jak ją rozpoznać i jaki ma wpływ na płodność kobietyZ punktu widzenia biologii, menopauza to taki okres w życiu kobiety, w którym pod wpływem znaczących zmian hormonalnych, jajniki powoli przestają pełnić swą funkcję polegającą na produkcji komórek rozrodczych. Związany z menopauzą spadek estrogenu w organizmie kobiety powoduje nie tylko mnóstwo uciążliwych w codziennym życiu objawów, ale przyśpiesza też proces starzenia oraz podatność na niektóre choroby. To, że menopauza i ciąża się teoretycznie wykluczają, wynika z pewnością z faktu, że kiedyś ludzie żyli o wiele krócej i kobieta w pewnym wieku miała już niewielkie szanse na wychowanie potomstwa do okresu samodzielności. Zatem ustawało jajeczkowanie, by nie narażać dzieci na wczesne sieroctwo.

Współcześnie długość życia ludzkiego znacznie się wydłużyła, a kobiety 40-50 letnie często czują się w pełni sił fizycznych i umysłowych, jednak menopauza pozostała.

Objawy menopauzy

Występowanie objawów menopauzy w dużym stopniu zależy od uwarunkowań genetycznych: u różnych kobiet mogą pojawiać się one w różnym wieku. Jednak średnio w naszym kraju jest to okres pomiędzy 40, a 58 rokiem życia. Przy czym jest to proces, który powoli się rozwija, kończąc się całkowitym wygaśnięciem funkcji jajników. Miesiączkę kobiety tracą mniej więcej około 50 roku życia. Chociaż u około 1-2 % kobiet zdarza się, że tracą miesiączkę i możliwość rozrodu znacznie wcześniej, około trzydziestki.

Podejrzenia o tym, że może zaczęła się menopauza można powziąć wówczas, gdy pojawią się następujące objawy:

• W pierwszym etapie menopauzy zwykle zaczynają się nieregularne miesiączki, skraca się również czas pomiędzy nimi. Krwawienia mogą też być mniej obfite lub trwają kilka dni krócej niż w latach wcześniejszych. W efekcie końcowym miesiączka zanika całkowicie.
• Kobieta może mieć kłopoty z utrzymaniem moczu podczas wysiłku, kaszlu czy kichania, częściej też korzysta z toalety.
• W ciągu dnia pojawiają się uderzenia gorąca, obejmujące głównie twarz i klatkę piersiową (odczucie gorąca i zaczerwienienie), a w nocy obfite poty.
• Bez szczególnego powodu kobieta staje się drażliwa, płaczliwa, ma kłopoty z koncentracją, czasem nawet stany depresyjne.
• Zmniejsza się jej zainteresowanie seksem (libido), częściowo związane z suchością pochwy sprawiającą, że seks jest mniej przyjemny. Powodem unikania współżycia może też być odczucie mniejszej atrakcyjności własnej, jako kobiety.
• Pojawiają się problemy ze snem oraz odczucie zmęczenia i nerwowość.
• Mogą pojawić się bóle w podbrzuszu, bóle głowy, mięśni czy piersi.
• W związku ze spadkiem poziomu estrogenów w organizmie pogarsza się stan skóry (suchość i zmarszczki) oraz włosów (cienkie i przerzedzające się) oraz paznokci (łamliwość).
• Mniej widoczna, ale podstępna jest skłonność do osteoporozy, czyli zwiększonej kruchości kości oraz do chorób krążenia i do nadciśnienia (estrogeny nie chronią już serca).
• Układ pokarmowy zaczyna stwarzać problemy w postaci gromadzących się gazów, nudności czy niestrawności. Mogą krwawić dziąsła, a język stać się bolesny.
Hormonalna terapia zastępcza to dość powszechny obecnie sposób na poradzenie sobie z uciążliwościami menopauzy.

Menopauza a ciąża

Choć relacja między menopauzą a ciążą wydaje się wykluczona, to jednak nie jest to do końca prawda. Jak powiedziano wcześniej, menopauza jest procesem, który może trwać nawet kilka lat.

Zanik miesiączki nie jest ostatecznym dowodem na to, że współżyjąc bez antykoncepcji kobieta nie zajdzie już w ciążę. Dopiero szczegółowe badanie krwi na poziom gonadotropiny wytwarzanej przez przysadkę mózgową (FSH) oraz hormonu gonadotropowego (lutropiny) LH może przekazać w 100 procentach pewną informację, że kobieta nie jest już płodna.