Kiedy młoda para rozpoczyna dopiero współżycie, to w większości przypadków jej zainteresowanie problemami z zajściem w ciążę ukierunkowane jest na to, aby do ciąży nie doszło. Stąd wiele pytań pojawiających się w Internecie czy czasopismach młodzieżowych, na temat, jakie są najskuteczniejsze metody uniknięcia ciąży.

Jednak na kolejnym etapie życia, szczególnie już po ustabilizowaniu sytuacji zawodowo-finansowej, posiadanie dziecka staje się często priorytetem, zgodnie z dość powszechną zasadą, że mężczyzna powinien posadzić drzewo, zbudować dom i spłodzić dziecko. I bardzo często okazuje się, że tym razem pojawiają się inne problemy z zajściem w ciążę, gdy – pomimo długotrwałego, regularnego współżycia bez zabezpieczeń – do ciąży nie dochodzi.

Statystycznie, przyczyną takiego stanu w tym samym stopniu (50%) może być niepłodność zarówno u kobiety jak i mężczyzny. Jeśli wykluczymy bezpłodność u partnera, czyli stan nieodwracalny spowodowany choćby uszkodzeniem jąder, żylakami powrózka nasiennego, chorobami genetycznymi albo wenerycznymi, to okazuje się, że bardzo wiele, na pozór mało związanych z męskim układem rozrodczym przyczyn może powodować niepłodność.

Podstawą męskich problemów z zapłodnieniem jajeczka partnerki jest najczęściej niedostateczna ilość plemników w spermie lub ich słaba ruchliwość. Pomijając poważne choroby ogólne takie jak cukrzyca, problemy z nerkami, wątrobą czy tarczycą albo zażywanie niektórych leków, bardzo często przyczyn takiego stanu można doszukiwać się w trybie życia, jaki mężczyzna prowadzi.

Bardzo szkodliwe są oczywiście wszelkie używki typu papierosy, nadużywanie alkoholu czy narkotyki. Jednak na rozregulowanie układu hormonalnego, który powoduje niepłodność wpływa również otyłość, stres czy brak ruchu oraz spożywanie wysoko przetworzonej żywności ubogiej w witaminy i mikroelementy (zresztą wpływa to negatywnie również na płodność u kobiet).

Ostatnie badania przeprowadzone w Danii i Niemczech wykazały, że bardzo wiele substancji chemicznych zawartych w kosmetykach, środkach czystości, opakowaniach do przechowywania żywności (tworzywa sztuczne) zaburza wydzielanie dokrewne i pogarsza, jakość plemników.
Również przegrzewanie jąder lub wpływ pola elektromagnetycznego, np. z noszonych w kieszeni telefonów komórkowych ujemnie wpływa na męską płodność.