Rozpoczynając współżycie płciowe, młode pary najczęściej myślą o tym jak nim cieszyć się przez jakiś czas bez obawy o związane z tym konsekwencje, czyli zajście w ciążę. Tym bardziej, że inicjacja seksualna w obecnych czasach rozpoczyna się dość wcześnie. Często znacznie wcześniej niż możliwość samodzielnego utrzymania siebie i poczętego dziecka, jeśli zajściu w ciążę nie udało się akurat zapobiec.

Najpoważniejsze choroby uniemożliwiające zajście w ciążęOczywiście nie można uogólniać, bo są również pary, które do tematu rodzicielstwa podchodzą odpowiedzialnie, planując poczęcie swojego dziecka. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Są bowiem choroby, które uniemożliwiają zapłodnienie i o których para często dowiaduje się dopiero wówczas, kiedy mimo regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji nie może doczekać się potomstwa.ja

Bezpłodność, czyli nieodwołalne uniemożliwienie zajścia w ciążę najczęściej związane jest z chorobami układu rozrodczego. Mogą to być choroby wrodzone lub nabyte, które miały negatywny wpływ na funkcjonowanie jajników, jajowodów czy macicy.

Do chorób wrodzonych u kobiet zaliczamy niewykształcenie się jajników (agnezja), wadliwą budowę macicy (np. z przegrodą) lub jajowodów. O wiele częstsze są jednak przypadki, gdy upośledzenie funkcji układu rozrodczego powstało wskutek przebytych chorób. Choroby nowotworowe skutkujące usunięciem przydatków czy macicy nie dają kobiecie szansy na macierzyństwo. Przebyte choroby weneryczne (np. rzeżączka) lub stany zapalne przydatków mogą spowodować niedrożność jajowodów. W efekcie komórka jajowa nie będzie mogła spotkać się z plemnikami i zapłodnienie nie nastąpi.

Zespół policystycznych jajników, ze względu na liczne torbiele na jajnikach może uniemożliwiać owulację. Natomiast przerost błony śluzowej macicy, zwany endometriozą często jest przyczyną problemów z trwałym zagnieżdżeniem się zapłodnionego jajeczka w macicy.

Z kolei na owulację negatywnie mogą wpływać choroby powodujące zaburzenia układu hormonalnego. Nieleczona niedoczynność tarczycy może powodować bezpłodność. Niewydolność nerek albo gruczolaki przysadki mózgowej zwiększają produkcję prolaktyny, hormonu, którego nadmiar może spowodować zanik miesiączki.

Zdarzają się też choroby autoimmunologiczne lub genetyczne, które powodują przedwczesną menopauzę, gdy jajniki zaprzestają owulacji u kobiet, które nie ukończyły jeszcze 40 lat. Podobny efekt może spowodować chemioterapia.