Ile czasu musi upłynąć od zapłodnienia, aby test ciążowy był miarodajny?

Każda kobieta zastanawiająca się nad potencjalną ciążą pragnie jak najszybciej zweryfikować swoje domysły lub potwierdzić podejrzenia. O ile wszelkiego rodzaju testy, które możemy z łatwością kupić w aptece i wykonać proste badanie w domu, są powszechnie stosowaną metoda, o tyle nie zawsze (chociaż zdarza się to nieczęsto) są wiarygodna.

Testy ciążowe kupione w aptece – miarodajny po 2 tygodniach od zapłodnienia

Najszybszy miarodajny wynik testu ciążowegoGłównym problemem samych testów ciążowych paskowych, płytkowych czy strumieniowych jest czas, po jakim dają wiarygodny wynik. Jak informują adnotacje na opakowaniach i ulotkach, możemy wiarygodnego wyniku – w 99% – spodziewać się około dwa tygodnie po potencjalnym zapłodnieniu.

Większość kobiet, aby mieć stuprocentową pewność wcześniej, decyduje się na laboratoryjne badanie moczu bądź laboratoryjne badanie krwi. Tego rodzaju badanie możemy wykonać w prywatnym laboratorium za sumę około 25-30 złotych. Laboratoryjne badania to najczęściej forma weryfikacji potencjalnej ciąży zlecana przez lekarza.

Testy labolatoryjne – miarodajne już po 7 dniach od zapłosnienia

Badanie laboratoryjne czy inaczej próba ciążowa daje 100% pewności. To krótkie i bezbolesne badanie polegające na nieinwazyjnym skontrolowaniu obecności hormonu, który pojawia się w czasie ciąży. U kobiet, które zaszyły w ciąże, badanie wykazuje obecność gonadotropiny kosmówkowej, czyli HCG, podjednostkę beta. Hormon HCG wydzielany jest przez łożysko po zadomowieniu się zarodka.

Już w siódmym dniu po zapłodnieniu zdecydowanie wzrasta poziom HCG. Oznacza to, że już tydzień po zapłodnieniu badanie laboratoryjne może wykluczyć bądź potwierdzić ciążę.

Testy z krwi lub moczu można powtarzać wielokrotnie i nie stanowią one żadnego zagrożenia, dają jedynie maksimum pewności w o wiele szybszym czasie niż testy ciążowe wykonywane w domu. Co ważne, podwyższony stan hormonu HCG utrzymuje się od około 7 dnia od zapłodnienia do 3. miesiąca ciąży. W późniejszym czasie ilość hormonu w organizmie zdecydowanie spada.

Jeżeli wynik testu nie pokrywa się z wynikiem badania, obserwacji bądź wcześniej wykonywanych testów aptecznych, warto skonsultować się ze specjalistą, gdyż niewspółmierność wyników może sugerować chorobę.