Kiedy już zdecydujemy się na zakup nart, okazuje się, że większość osób, szczególnie rozpoczynających dopiero swoją przygodę z tym sportem, czuje się zupełnie zdezorientowana pośród przytłaczającej różnorodności modeli dostępnych na rynku. Jak dobrać odpowiednie dla siebie narty? Szczególną uwagę należy zwrócić na cztery podstawowe elementy: przeznaczenie, długość, promień skrętu oraz twardość wzdłużną desek.

Dlaczego przeznaczenie? Każdy narciarz ma swój ulubiony styl jazdy i od tego będzie uzależniony optymalnie dobrany model oraz wszystkie inne parametry nart, tak aby mieć jak największą przyjemność z jazdy. Szukając nart trzeba mieć na uwadze to czy jeździmy bardziej zjazdowo, gigantowo slalomowo a może funcarvingowo. Dla każdego z przeznaczeń firmy produkujące sprzęt narciarski wypuszczają specjalne serie (większość z nart będzie sprawdzała się również przy innym zastosowaniu – ale frajda z takiej jazdy będzie już mniejsza).

Wybierając nartę powinniśmy przede wszystkim kierować się stopniem zaawansowania umiejętności naszej jazdy, uprawianego stylu, wzrostu, wagi oraz naszymi możliwościami fizycznymi. Narty krótsze zdecydowanie lepiej sprawdzają się u osób o niższych umiejętnościach, lżejszych oraz fizycznie słabszych, czyli tutaj raczej u kobiet oraz u tych, którzy nie są zjazdowo usposobieni. Taką nartą zdecydowanie łatwiej się manewruje, bo jest lekka i zwrotna. Zalecana grupa to np. cross i allround.

Dla osób z większymi umiejętnościami polecamy narty odrobinę dłuższe i twardsze. Takie deski są zdecydowanie szybsze oraz lepiej trzymają się krawędzi. Narty dla grupy zaawansowanej to chociażby freeride, slalom, lub race. Obecnie najpopularniejszymi nartami są narty typu carvingowego typu all-mountain, czyli o dość uniwersalnym przeznaczaniu do jazdy rekreacyjnej.

Wybierając ich długość zwykle dobieramy deski około 10-15 centymetrów krótsze niż nasz wzrost. Przy wyborze narty, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na jej skrętność. Im mniejszy promień skrętu tym łatwiej i dynamiczniej wykonuje się manewry, a narta nie będzie się też przesadnie rozpędzała. Wraz ze wzrostem twardości narty zwykle wzrasta też promień skrętu. Z tego powodu właśnie narty o większym promieniu skrętu są raczej ukierunkowane na narciarstwo zjazdowe.