Stres jest naturalną reakcją na zagrożenie. Od czasów prehistorycznych ratował życie naszym przodkom – dawał im bowiem impuls do ucieczki przed niebezpieczeństwem. Dziś jednak stres nie spełnia aż tak ważnej roli jak kiedyś, bowiem życie stało się bezpieczniejsze. Paradoksalnie, obfituje ono w więcej sytuacji, które ten stres wywołują. Przemiany społeczne w ostatnim stuleciu dobitnie udowodniły, że stres stał się poważnym problemem współczesnych ludzi. Gdy jesteśmy zdenerwowani, wzrasta nasz puls i ciśnienie tętnicze. Zbyt długie utrzymywanie się tego stanu może prowadzić do chorób krążenia. Nadmierny stres może być także wczesnym stadium depresji. By uniknąć ryzyka tych chorób, powinniśmy stosować sprawdzone metody na radzenie sobie z nadmiernym napięciem. Oto trzy podstawowe.

Na początek, naucz się kontrolować swój oddech. Stres powoduje jego spłycenie, co powoduje niedotlenienie komórek i w dłuższej perspektywie zmęczenie organizmu. Zrób sobie przerwę i weź kilka długich oddechów, licząc powoli od 1 do 5. Jeśli masz taką możliwość, stań w lekkim rozkroku i ugnij nieznacznie kolana przy każdym wdechu.

Ogólne zwiększenie ruchu każdego dnia to także dobry pomysł. Nastrój się pozytywnie na każdy dzień, urządzając rano mały jogging. Wystarczy ok. 30 minut biegu, by rozluźnić organizm i wyrobić dobrą kondycję. Nie musimy chyba mówić, jak dobra sylwetka poprawia nastrój?

Wersja dla leniwych – muzyka relaksacyjna! Pozwala ona na przestawienie mózgu w stan relaksu i nie wymaga wychodzenia z fotela. Włącz w radiu stację z muzyką tego gatunku, zamknij oczy i pozwól sobie odpocząć.