Nasz organizm wysyła nam szereg oznak, dzięki którym wiemy, że rozpoczęła się owulacja.

Chociaż wielu paniom obliczenie momentu jajeczkowania sprawia kłopot – szczególnie tym, które nie mogą cieszyć się regularnym cyklem, nasz organizm wysyła nam szereg oznak, dzięki którym wiemy, że nastała właśnie godzina zero owulacji.

W jaki sposób rozpoznać objawy jajeczkowanie?

Oznaki owulacji. Jak rozpoznać objawy jajeczkowania?Najważniejszym zabiegiem jest systematyczne, odpowiedzialne i regularne uczenie się swojego ciała, dzięki czemu będziemy wiedzieć, jak organizm reaguje na poszczególne etapy cyklu. Istnieje kilka charakterystycznych objawów, dzięki których wiemy, że właśnie w tym dniu mamy do czynienia z jajeczkowaniem. Już w krótkim czasie przed owulacją organizm wysyła pierwsze oznaki, które pozwalają rozpoznać zbliżanie się kluczowego terminu cyklu.

Podstawowe zmiany podczas owulacji

Do podstawowych zmian zaliczyć można:

  • zmiany śluzu szyjkowego, który staje się przejrzysty jak kurze białko i ciągnący
  • Zmienia się także temperatura – wzrasta o kilka kresek
  • zmianie ulega także wygląd ciała kobiety

Dlatego właśnie niektóre panie stosujące metodę kalendarzykową wspomagają się również obserwacją ciała (śluzu) i badaniem codziennie temperatury, co wymaga ogromnej dyscypliny.

Co ważne, wspomniane metody nie zawsze okazują się skuteczne, ponieważ na wpływ cyklu i reakcję organizmu ma wpływ wiele czynników: leki, choroba, stres, zmiana klimatu, podróże, alkohol, papierosy etc. Każda kobieta obserwować powinna swoje ciało przynajmniej przez kilka pełnych cykli.

Uczucie ciężkości jako jedna z oznak jajeczkowania

Innym częstym objawem jest uczucie ciężkości, wzmożony apetyt oraz nadmierne pocenie się skóry. Występuje to u niektórych kobiet. Kolejnym objawem sugerującym rozpoczęcie się jajeczkowanie lub jego nadejście jest ból w podbrzuszu.

Bóle brzucha jako jedna z oznak owulacji

Bóle okołoowulacyjne i owulacyjne najczęściej dotykają młodych kobiety i dziewczyn. Zmniejszają się po pierwszej ciąży. Ból owulacyjny jest ściśle powiązany z jajeczkowaniem, jednak może wystąpić przed owulacją i tuż po niej. Charakteryzuje się naprzemiennie promieniującym bólem brzucha – co drugi cykl prawa strona, co drugi lewa strona brzucha. Bóle owulacyjne to nieokreślona ciężkość w okolicach miednicy, niekomfortowe kłucie promieniujące często na nogi, plecy bądź w okolice odbytu. Większość kobiet może odczuwać ból w okolicach krzyża bądź kojarzyć czas owulacji z bólami kolkowymi.