Pijawki – uniwersalny lek na wszystko?

Garść historii

Pijawki stosuje się w medycynie już od wielu wieków. Była wykorzystywana od czasów starożytnego egiptu. W wieku XVIII pijawki były traktowane niemal jak uniwersalny lek na wszystko. W XIX wieku pijawki zeszły na dalszy plan i udostępniły miejsce dla nowoczesnej medycyny i farmakologii. Dwa wieki później ludzkość ponownie wraca do tej metody leczenia. W porównaniu z tamtymi czasami zmieniło się właściwie tylko tyle, że obecnie używa się pijawek wyhodowanych w specjalistycznych laboratoriach. Nie stosuje się pijawek z naturalnych źródeł, gdyż mogą przenosić choroby i pasożyty.
Rys psychologiczny pijawki

Jedna pijawka lekarska może wypić więcej krwi niż wynosi jej waga i tak odżywiona odpada od skóry pacjenta. Naturalnie nie wolno używać tej samej pijawki u innych pacjentów, ze względu na możliwość przeniesienia choroby. Wachlarz możliwości leczniczych pijawek jest ogromny, jednak wcześniej pijawka musi zaakceptować swojego żywiciela – w ciągu jednej chwili ocenia ona, czy krew nadaje się do picia. Jeżeli żywiciel jest palaczem, jest pod wpływem alkoholu, lub nawet posiada wysoką koncentrację hormonów w organizmie, wtedy pijawka najprawdopodobniej nie przyczepi się do skóry takiej osoby i leczenie nie będzie możliwe.
Kiedy stosuje się hirudoterapię

Pijawki to niemal uniwersalne laboratorium służące do leczenia wielu chorób. Lista chorób, kiedy stosowane są pijawki jest naprawdę imponująca i obejmuje wiele chorób takich jak:

żylaki i problemy z żyłami,
żylaki odbytu
stany lękowe, nerwicowe, depresje
reumatyzm, bóle stawów
zapalenie korzonków
problemy kręgosłupa i kręgów
długo gojące się rany
krwiaki i niedokrwienia kończyn
bezpłodność
problemy z ciśnieniem
choroby serca i naczyniowe,
choroby narządów – płuca, żołądek, wątroba, nerki, skóra
wrzody żołądka i dwunastnicy,

Pijawki, jakkolwiek ich zakres działania jest olbrzymi, nie są jednym lekiem na całe zło. Wraz ze stosowaniem pijawek stosuje się inne metody leczenia, gdyż pijawki mają za zadanie wspomóc leczenie innymi metodami. Warto więc zdać sobie sprawę, że pijawki nie mogą być stosowane jako jedyna metoda leczenia, lecz są stosowane jako oddziały wsparcia w walce z chorobą.