Po co gramy w piłkę nożną?

Mocno wyświechtany jest frazes „sport to zdrowie”. Wiele zależy od tego, jaki sport uprawiamy, na jakim poziomie, czy mówimy o sporcie amatorskim czy profesjonalnym. Dzisiaj skupimy się na piłce nożnej, czyli najpopularniejszej dyscyplinie na świecie, która budzi ogromne emocje, choć częściej zasiadamy przed telewizorem z pilotem w ręce, popijając piwo, niż sami decydujemy się pokopanie tego kulistego przedmiotu. Im jesteśmy starsi, tym trudniej nam zebrać grupę znajomych, przebrać się w strój piłkarski i wyruszyć w poszukiwanie adrenalinę na osiedlowe boisko.

Tłumaczymy się brakiem czasu czy obawą przed pokazaniem krągłości, których nabywamy na kanapie, konsumując pizzę, chipsy i inne śmieciowe jedzenie. Czas z tym skończyć. Dzisiaj przedstawiamy Wam listę niepodważalnych argumentów, które powinny was przekonać do zmiany stylu życia.

Zamiast pochłaniać niezliczoną ilość kalorii podczas transmisji telewizyjnej, w tym samym czasie możesz spalić nawet… 1000 kcal! Oczywiście wiele zależy od tego, jak bardzo intensywny będzie mecz, ale nie ulega wątpliwości, że regularne granie w piłkę sprawi, że nasza sylwetka będzie coraz szczuplejsza. To jednak nie koniec zalet takiej formy rozrywki. Każdy wysiłek fizyczny wzmacnia nasze serce, a także poprawia krążenie, obniża ciśnienie krwi, a także zwiększa pojemność płuc. Nie będziemy mieli problemów z kondycją również w codziennym życiu, np. kiedy biegniemy na autobus. Jeśli wykonujemy bardzo stresującą pracę, to piłka nożna jest idealnym sposobem, żeby odreagować, odprężyć się, uwolnić hormony szczęścia.

Nie można zapominać, że piłka nożna jest sportem zespołowym, więc podczas gry zacieśniamy więzi ze znajomymi. Może być doskonałym sposobem na integrację kolegów z pracy, pozytywnie wpłynie na sferę psychiczną, przypominają nam się beztroskie lata dzieciństwa, kiedy potrafiliśmy cały dzień uganiać się za piłkę.

Jednak przede wszystkim piłka nożna to bardzo ciekawa dyscyplina sportu, która jest nieprzewidywalna, mało schematyczna. O wielkich meczach piłkarskich opowiada się przez wiele lat (np. finał Ligi Mistrzów: Milan – Liverpool). Piłka nożna uczy również pokory, systematyczności, dobrej organizacji, samodyscypliny. Warto zaszczepić u najmłodszych dzieci miłość do tego sportu, aby nauczyły się takich pojęć jak „obowiązkowość”, „wytrwałość” czy „odpowiedzialność”.