Współczesne osiągnięcia medycyny niejednokrotnie ratują życie ludziom, którzy niecałe sto lat temu, przy wielu chorobach nie mieliby szans na
przeżycie. Tak jest w przypadku choćby gruźlicy, czasem zawału serca czy raka. Jednak często bywa, że tych osiągnięć medycyny się nadużywa w sytuacjach, które kiedyś musiałyby przebiegać w sposób naturalny. Przykładem jest poród za pomocą cesarskiego cięcia albo nadużywanie operacji plastycznych w celu poprawienia wyglądu niespełniającego pewnych idealnych wyobrażeń pacjenta.Problemy z zajściem w ciążę po urodzeniu dziecka w wyniku cesarskiego cięcia

Cesarskie cięcie w starożytności stosowano wyłącznie w celu wydobycia dziecka z łona zmarłej matki, bo prawo zabraniało pogrzebania ciężarnej przed podjęciem próby uratowania dziecka. Dopiero w 1622r. przeprowadzono pierwszy tego typu zabieg, który uratował zarówno matkę jak i dziecko. Wcześniej matka nie miała szans na przeżycie, toteż cesarskie cięcie było ostatecznością. Odkąd wraz z osiągnięciami anestezjologii, wynalezieniem antybiotyków i odkryciem aseptyki, cesarskie cięcie stało się dość bezpiecznym zabiegiem, niektóre kobiety, bojąc się porodu siłami natury „załatwiają” sobie „cesarkę” nawet wówczas, gdy nie jest ona konieczna.

Wskazania do porodu metodą cesarskiego cięcia mówią o zagrożeniu życia dziecka np. z powodu przodującego łożyska lub jego odklejenia, wypadnięcia pępowiny, dużej wagi płodu (makrosomia) lub niewłaściwego jego ułożenia w drogach rodnych (poprzecznie lub pośladkowo). Niektóre choroby matki też mogą być powodem zalecenia „cesarki”, takie jak np. silna wada wzroku lub retinopatie z ryzykiem odklejenia się siatkówki, choroby płuc lub krążeniowo- naczyniowe, opryszczka narządów płciowych lub wirus HIV (możliwość zarażenia dziecka), nieprawidłowa budowa miednicy czy schorzenia psychiatryczne. Nie ma jednak wskazań typu: „matka boi się trudów porodu”.

Nie zmienia to jednak faktu, że choć według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) poród metodą cesarskiego nie powinien być stosowany częściej niż w 15% przypadków, to liczba rodzących w ten sposób wciąż rośnie. W 2006r. w Stanach Zjednoczonych wskaźnik ten wyniósł ponad 30%. W Polsce statystyki też mówią o zbliżonych wielkościach.

Chociaż cesarskie cięcie wydaje się dość bezpiecznym zabiegiem, to nie można wykluczyć związanych z tym powikłań. Jak każda operacja z naruszeniem powłok skóry, może zakończyć się większą lub mniejszą infekcją. Nigdy w 100% nie wiadomo, jak organizm danej kobiety zareaguje na znieczulenie ogólne, stosowane zwykle w sytuacji nieplanowanego zabiegu, albo czy przy znieczuleniu przewodowym nie zostanie popełniony jakiś błąd w sztuce lekarskiej.

Często kobiety „po fakcie” obawiają się, czy nie będą mieć problemów z zajściem w ciążę po cesarce, jeśli ponownie będą chciały zdecydować się na dziecko. Zastanawiają się też, kiedy najwcześniej będą mogły zdecydować się na kolejną ciążę oraz czy każdy kolejny poród również wymaga cesarskiego cięcia, czy może odbyć się siłami natury.

Teoretycznie, problemy z zajściem w ciążę po cesarce nie powinny wystąpić, jeśli zabieg odbył się bez komplikacji, a rana miała czas by się dobrze zagoić. Obecnie wykonuje się niewielkie cięcie poziome tuż nad spojeniem łonowym, więc rana i blizna są o wiele mniejsze niż przy dawniejszych cięciach pionowych. Kiedyś zalecano, aby po cesarskim cięciu odczekać z kolejną ciążą co najmniej dwa lata. Zgodnie z najnowszą wiedzą już rok po cesarskim cięciu można decydować się na kolejną ciążę. Oczywiście konieczne jest przed tym dokładne zbadanie stanu blizny i stopnia jej zagojenia przez lekarza ginekologa (badanie USG). Największym zagrożeniem może być bowiem „rozejście się” blizny przy kolejnej ciąży.

By rana się prawidłowo zagoiła konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich związanych z prawidłową pielęgnacją rany po operacji, tzn.
• Nie zdejmowanie zbyt wcześnie opatrunku ani nie moczenie go
• Dbanie o higienę i dotykanie rany wyłącznie czystymi rękami
• Przemywanie rany środkami odkażającymi lub delikatnym mydłem czy żelem do higieny intymnej
• Unikanie dźwigania przez 3 miesiące po porodzie

Jeżeli przy kolejnym porodzie nie ma wspomnianych wcześniej wskazań medycznych koniecznych do przeprowadzenia cesarskiego cięcia, to poród może odbyć się siłami natury. Natomiast w sytuacji ponownej „cesarki” zwykle cięcie wykonuje się w miejscu poprzedniej blizny.