Problemy z zajściem w ciążę mogą wystąpić na skutek niepłodności występującej zarówno po stronie mężczyzny jak kobiety. U mężczyzn, którzy nie ulegli żadnemu drastycznemu wypadkowi, który pozbawił ich na przykład obu jąder, co uniemożliwia produkcję  nasienia, najczęściej przyczyną jest niska jakość plemników w nasieniu. Może ich być niewiele albo są mało ruchliwe i nie są w stanie dotrzeć do jajeczka kobiety.  Jest to efekt niektórych chorób, stresu, przegrzewania jąder czy nawet niezdrowego trybu życia albo niewłaściwego odżywiania. Na szczęście w większości przypadków jest to proces odwracalny.

Problemy z zajściem w ciążę: zaburzenia i brak owulacjiPrzyczyną kobiecych problemów z zajściem w ciążę bardzo często jest brak jajeczkowania, czyli owulacji. U zdrowej kobiety owulacja odbywa się średnio raz w miesiącu, na zmianę raz z lewego, raz z prawego jajnika, który uwalnia z pęcherzyka Graffa dojrzałe jajeczko, gotowe przez 24 godziny do zapłodnienia. Pomijając znów drastyczne przypadki, gdy kobiecie usunięto operacyjnie wszystkie przydatki na przykład z powodu nowotworu, została poddana chemioterapii albo cierpi na zespół policystycznych jajników, co powoduje zaburzenia produkcji żeńskich hormonów płciowych, przyczyny braku owulacji mogą być w wielu przypadkach dość banalne.

Podobnie jak w przypadku mężczyzn, wszechobecny stres również u kobiet może spowodować zaburzenia owulacji. Nadmierne odchudzanie też zaburza gospodarkę hormonalną u kobiet. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy – niedoczynność lub nadczynność, to kolejny podejrzany w szukaniu przyczyn bezowulacyjnych cykli. Podobnie jak cukrzyca typu II. Spore znaczenie ma wiek kobiety – po czterdziestce już nie wszystkie cykle miesiączkowe są połączone z owulacją, a po okresie menopauzy zanika ona zupełnie. Spore znaczenie ma również niewłaściwy sposób odżywiania, który nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych substancji.

W wielu przypadkach pojawiania się bezowulacyjnych cykli warto skorzystać z preparatu o nazwie Izofem. Ten suplement diety, zawiera kwas foliowy (200 µg) oraz mio-inozytol (2000 mg), które zażywane regularnie wpływają na uregulowanie gospodarki hormonalnej u kobiet i przywrócenie owulacji.  Badania kliniczne wykazały jego skuteczność nawet w przypadku cukrzycy typu II oraz zespołu policystycznych jajników. Zawartość saszetki z Izofemem należy rozpuścić w wodzie i wypić raz dziennie.