W tym cyklu opisujemy najczęstsze przyczyny niepłodności oraz trudności z zajściem w ciążę. Dziś napiszemy o niedomodze lutealnej.

Faza lutealna cyklu miesiączkowego rozpoczyna się w dniu owulacji, a kończy się w dniu poprzedzającym krwawienie menstruacyjne. W tej fazie następuje zapłodnienie i zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy.

Niedomoga lutealna ma miejsce wtedy, gdy faza lutealna trwa krócej, niż 10 dni, gdyż jest to minimalna ilość czasu, w której może mieć miejsce implantacja. Wyściółka macicy zaczyna się złuszczać wcześniej, niż po 10 dniach od owluacji, wyściółka nie jest przygotowana na implantację i podtrzymanie zapłodnionego jaja. Mamy wtedy do czynienia z wczesnym poronieniem.

Wiele kobiet obserwuje u siebie niedomogę lutealną dopiero po rozpoczęciu starań o dziecko, podczas obserwacji cyklu miesiączkowego. O niedomodze lutealnej świadczyć mogą częste ale skąpe miesiączki, a u kobiet prowadzących pomiary temperatury bazowej – stopniowy spadek temperatury podczas fazy lutealnej (w zdrowym cyklu podwyższona temperatura powinna utrzymywać się aż do dnia poprzedzającego miesiączkę).

Znanych jest kilka przyczyn niedomogi lutealnej:

Słaba produkcja pęcherzyków Graafa: Produkcją pęcherzyków Graafa (w których powstają komórki jajowe) kieruje hormon folikulotropowy (FSH). Jego ilość może być niewystarczająca lub jajniki mogą nie reagować na hormon. To z kolei prowadzi do nieodpowiedniej jakości ciałka żółtego, które jest odpowiedzialne za produkcję progesteronu, koniecznego do przygotowania wyściółki macicy na implantację. Niedobór progesteronu owocuje przedwczesnym złuszczaniem wyściółki macicy.

Przedwczesne obumarcie ciałka żółtego: Ciałko żółte obumiera, gdy pęcherzyk, z którego powstało, był słabej jakości. To owocuje spadkiem poziomu progesteronu i przedwczesnym krwawieniem, lub plamieniem.

Jeżeli zaobserwujesz u siebie niedomogę lutealną, można ją w łagodny sposób korygować za pomocą witaminy B6, którą należy przyjmować przez całą długość cyklu. Witamina B6 wchodzi w skład preparatu FemiFertil dla kobiet. Możesz go kupić TUTAJ. Kolejnym sposobem jest refleksoterapia, która stymuluje organy odpowiedzialne za produkcję FSH i progesteronu. Proste techniki refleksoterapii opisaliśmy w tych postach.  Niedomogę lutealną można też leczyć konwencjonalnie, za pomocą leków hormonalnych przepisanych przez lekarza ginekologa lub endokrynologa.