Młodzi ludzie podejmując współżycie seksualne zwykle starają się na różne sposoby zapobiegać ewentualnej ciąży. Jednak po osiągnięciu dorosłości i pewnej stabilizacji życiowej większość osób pragnie zostać rodzicami. Nie wszystkim parom się jednak udaje doprowadzić do zapłodnienia i ciąży, pomimo, że nie stosują środków antykoncepcyjnych i nie unikają zbliżeń seksualnych.

Przyczyny niepłodności: wrodzone i nabyteSytuacja taka rodzi podejrzenie, że któreś z partnerów jest niepłodne, lub – co gorsze – bezpłodne. Pod pojęciem niepłodności rozumie się, bowiem sytuację, odwracalną, która po podjęciu leczenia daje szanse na posiadanie potomstwa. Bezpłodność niestety jest stanem trwałym.

Niepłodność może występować zarówno u kobiety jak i mężczyzny i jej przyczyny mogą być wrodzone lub nabyte.

Wrodzone przyczyny niepłodności

● Genetyczne choroby endokrynologiczne, które mogą być dziedziczne lub samoistne i najczęściej związane z nieprawidłowościami w budowie chromosomu X lub Y. Przykładowo zespół Kallmanna, charakteryzujący się upośledzeniem węchu i niedorozwojem płciowym dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zastosowanie odpowiedniej hormonalnej terapii zastępczej często daje pozytywne skutki. Natomiast zespół Turnera dotyczy tylko kobiet i powoduje bezpłodność.

● Wady w budowie narządów rozrodczych u mężczyzn wpływają negatywnie na produkcję plemników lub akt płciowy:
– wnętrostwo – gdy jądra pozostają w jamie brzusznej, zamiast „zejść” do moszny; leczenie powinno się rozpocząć we wczesnym dzieciństwie gonadotropiną lub zabiegiem chirurgicznym, jeśli podawanie hormonu nie skutkuje;
– żylaki powrózka nasiennego (leczenie chirurgiczne)
– wodniak jądra (leczenie chirurgiczne)
– spodziectwo – nieprawidłowe umieszczenie cewki moczowej

● Wady w budowie narządów rozrodczych u kobiet mogą uniemożliwiać jajeczkowanie (niedorozwój jajników) lub zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki (niedorozwój macicy, mięśniaki macicy). Leczenie hormonalne lub chirurgiczne nie zawsze jest skuteczne.

Nabyte przyczyny niepłodności

Nabyte przyczyny niepłodności często wiążą się z przebytymi chorobami układu rozrodczego lub z chorobami ogólnymi. Duże znaczenie ma też prowadzony tryb życia oraz sposób odżywiania.

Można tu wymienić:
▪ U kobiet:
– choroby jajników , takie jak zespół policystycznych, czyli wielotorbielowatych jajników mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, otyłością, insulinoodpornością;
– niedrożność jajowodów – może powstać na skutek stanów zapalnych (np. wywoływanych przez Chlamydie), endometriozy lub zrostów po operacjach ginekologicznych; zabieg chirurgiczny czasami przywraca ich drożność;
– choroby pochwy, które mogą wpływać na jej zwężenie – mogą to być choroby weneryczne, stany zapalne, guzy

▪ U mężczyzn:
– urazy jąder prowadzące do kastracji
– choroby weneryczne (rzeżączka, kiła)
– stany zapalne w obszarze męskiego układu płciowego, np. zapalenie gruczołu krokowego, jąder, najądrzy, pęcherzyków nasiennych; czasami leczenie antybiotykami pomaga; w razie niedrożności nasieniowodów konieczne jest leczenie operacyjne
– choroby zakaźne powodujące uszkodzenie jąder (np. świnka)
– przegrzewanie jąder (zbyt ciasna bielizna, laptop kładziony na podbrzuszu w trakcie pracy, praca w warunkach szkodliwych)

Inne przyczyny niepłodności

Zarówno u kobiet jak i mężczyzn niepłodność może być spowodowana nadużywaniem alkoholu, zażywaniem narkotyków czy rozregulowaniem układu hormonalnego na skutek mało wartościowego jedzenia, otyłości, niedożywienia, stresu lub chorób ogólnoustrojowych takich jak cukrzyca, choroby tarczycy itp.