Rehabilitacja w pediatrii

Problemy zdrowotne kojarzą się nam głównie z wiekiem podeszłym. Nie jest to jednak regułą, ponieważ młodzi ludzie, a nawet dzieci, również cierpią na rozmaite schorzenia, które trzeba jak najwcześniej i jak najskuteczniej leczyć. Oprócz odpowiednich leków, często niezbędne są zabiegi rehabilitacyjne, które pozwalają na powrót do sprawności i prawidłowy rozwój.
Dbanie o zdrowie dziecka jest jednym z najważniejszych obowiązków każdego rodzica. U najmłodszych, odpowiednie monitorowanie chorób i zapobieganie ich progresji, ma wpływ nie tylko na jakość życia, ale też na całą ich przyszłość. Należy też pamiętać, że w przeciwieństwie do osoby dorosłej, dziecko nie rozumie konieczności leczenia i często odmawia przyjmowania niezbędnych leków lub odbywania nieprzyjemnych dla niego zabiegów. Jest to jeden z powodów, dlaczego rehabilitacja dzieci nie należy do najłatwiejszych. Wykazujący się empatią fizjoterapeuta i odpowiedzialny rodzic mogą jednak sprawić, że ćwiczenia staną się akceptowalne, a mały pacjent jak najszybciej wróci do całkowitej sprawności.
Nawet dziecko zdrowych rodziców, może w którymś momencie życia zachorować. Na szczęście, ciągły postęp medycyny i pokrewnych dziedzin pozwala na coraz skuteczniejsze leczenie, dlatego również rehabilitacja dzieci może być bardziej efektywna, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Każdy rodzic bardzo martwi się stanem zdrowia swojej pociechy, należy jednak pamiętać, że zdiagnozowanie schorzenia nie musi być wyrokiem na całe życie. Wystarczy znaleźć odpowiednich specjalistów, którzy udzielą pomocy, nawet w najbardziej skomplikowanych przypadkach.