Len to jedna z najpopularniejszych roślin w naszej strefie klimatycznej. Niegdyś stanowiła ważny element każdego gospodarstwa. Z lnu wytwarzano przędzę i tkaniny, tłoczono olej, gromadzono jego nasiona. Właśnie te nasiona, potocznie zwane siemieniem lnianym, mogą mieć dobroczynny wpływ na Twoją płodność.

Siemię lniane i jego wpływ na płodnośćNaukowcy z University of Rochester w Nowym Jorku(1) porównali jakość cyklów miesiączkowych kobiet, które nie jadły siemienia lnianego do cyklów tych samych kobiet, którym przez kolejne trzy miesiące podawano siemię lniane. We wszystkich cyklach na siemieniu lnianym wystąpiła owulacja (wśród cykli bez siemienia były 3 bezowulacyjne). Cykle „lniane” miały także dłuższą fazę lutealną, oraz większy stosunek progesteronu do estradiolu.

Takie działanie siemienia lnianego tłumaczy wysoka zawartość lignanów, związków, z grupy fitoestrogenów, które przywracają równowagę hormonalną w organizmie kobiecym. Dodatkowy bonus przyjmowania pokarmów bogatych w lignany to ich silne działanie antyrakowe (szczególnie dotyczy to raka piersi i narządów kobiecych), a także działanie zapobiegające chorobom serca i układu krążenia.

Siemię lniane powinno być szczególnie ważnym składnikiem Twojej diety, jeżeli występuje u Ciebie przewaga estrogenów nad progesteronem, jeśli masz krótką fazę lutealną, lub zdiagnozowano u Ciebie niedomogę lutealną.

Należy kupować siemię lniane nieprażone, jak najświeższe i starać się zużyc opakowanie w przeciągu 1-2 miesięcy. Przechowywanie w lodówce opóźnia proces jełczenia. Zjełczałe siemię ma nieprzyjemny gorzki smak i nie należy go spożywać.
Siemię lniane najlepiej zemleć bezpośrednio przed spożyciem, za pomocą młynka do kawy lub ziół. Tak przygotowane będzie pysznym dodatkiem do koktajli owocowych, sałatek, zup i deserów.

Bibliografia 
(1) W R Phipps, M C Martini, J W Lampe, J L Slavin and M S Kurzer (1993). Effect of flax seed ingestion on the menstrual cycle. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 77, 1215-1219.