Na cykl miesiączkowy kobiety składają się cztery fazy: (1) menstruacja, (2) faza przedowulacyjna, (3) owulacja, (4) faza poowulacyjna. W tej serii postów omawiamy strategię redukcji stresu opartą o harmonię z naturalnym rytmem owych faz. Stosując poniższe wskazówki zredukujesz stres, i zmaksymalizujesz rozrodczy potencjał Twojego organizmu. Dziś o menstruacji.

Faza 1. Menstruacja

Stres a płodność: Faza (1) MenstruacjaW tej fazie cyklu organizm usuwa złuszczoną wyściółkę macicy, co objawia się krwawieniem miesięcznym. Masz teraz najniższy w całym cyklu poziom energii, i możesz odczuwać m.in. zmęczenie, poirytowanie, bóle podbrzusza, skłonność do płaczu, dolegliwości żołądkowe, oraz niechęć do kontaktów międzyludzkich. Często dochodzi także uczucie smutku, ponieważ menstruacja oznacza, że nie jesteś w ciąży.

Wiele z nas próbuje maskować te objawy słodyczami, kawą, alkoholem, lekami przeciwbólowymi, oraz ćwiczeniami na siłowni – staramy poczuć się lepiej i dodać sobie energii, ignorując nasz naturalny stan.

Tymczasem w wielu kulturach menstruacja od wieków uznawana była za stan duchowego wyciszenia i fizycznej izolacji od społeczeństwa. Oczywiście, zapewne nie masz czasu na spędzenie kilku dni w górskiej samotni. Możesz jednak wyłączyć radio, telefon, komputer i telewizor.

Wygospodaruj dziennie godzinę, pół, lub nawet kwadrans na to, aby pobyć sama ze sobą. Wsłuchaj się w siebie tak, jak słuchasz najlepszej przyjaciółki – życzliwie, z uwagą i bez osądzania. Co mówi Twoje ciało? Jakie myśli przechodzą Ci przez głowę? Jakie emocje odczuwasz? Zaakceptuj je wszystkie. Teraz jest czas na oczyszczenie i odpoczynek.

Ubierz się tak, aby nie było Ci ani zimno, ani gorąco. Jeśli jesteś zmęczona, usiądź, połóż się, zdrzemnij. Poczytaj budującą książkę, albo nie rób nic zupełnie. Odpoczynek jest najbardziej istotnym i najczęściej przez nas ignorowanym narzędziem redukującym stres. Dla kobiet starających się o dziecko jest on po prostu niezbędny, aby organizm mógł spełnić swą funkcję rozrodczą.

Jeśli odczuwasz skurcze podbrzusza, spróbuj spokojnego spaceru, lub krótkiej kąpieli (woda nie powinna być zbyt ciepła). Jeżeli masz wannę z hydromasażem, skorzystaj z niego. Jeśli nie, po prostu poruszaj wodę dłońmi tak, aby opływała Twoje podbrzusze i podstawę pleców.

Staraj się, aby wszystkie potrawy, które jesz miały co najmniej w temperaturę pokojową. Możesz mieć wielką ochotę na słodycze i kawę. Zrezygnuj z obu. Cukier i kofeina zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu, a teraz właśnie rozpoczynasz nowy cykl hormonalny.

Zamiast tego zjedz pieczone dojrzałe jabłko lub pieczoną gruszkę z odrobiną cynamonu. Pij naturalnie bezkofeinową herbatę rooibos. Zawiera ona silne antyoksydanty, które działają przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie, i, jak wykazują badania na zwierzętach, mogą zwiększać potencjał rozrodczy (1). Herbatę rooibos kupisz w każdym większym sklepie spożywczym lub sklepie z herbatą.

Jeśli odczuwasz rozczarowanie, że po raz kolejny nie udało Ci się zajść w ciążę, pamiętaj – oto rozpoczyna się nowy cykl i odradza się Twoja płodność, a to jest powód do radości. Faza menstruacji to doskonały moment na przeprowadzenie medytacji płodności. Tutaj piszemy, jak ją przeprowadzić.

W kolejnym poście napiszemy jak redukować stres w fazie przedowulacyjnej.

BIBLIOGRAFIA
1. Juráni, M., Lamošová, D., Máčajová, M., Kostál, L., Joubert, E., Greksák, M., 2008. Effect of rooibos tea (Aspalathus linearis) on Japanese quail growth, egg production and plasma metabolites. British Poultry Science 49, 55-64.