Odpowiednio wykonany test daje nam 99% gwarancji, że wynik jest prawidłowy.

Aby mieć pewność, że test zakupiony w aptece lub drogerii wykonaliśmy prawidłowo, warto dokładnie zapoznać się z wytycznymi zamieszczonymi w ulotce bądź na opakowaniu. Nieodpowiednie wykonanie testu ciążowego nie przyniesie wiarygodnego wyniku. Podstawowym błędem jest wykonywanie testu wieczorem, kiedy stężenie HCG jest najniższe.

Kiedy test ciążowy będzie nieskuteczny

Test ciążowy instrukcjaNawet najlepszej jakości test, który wykrywa minimalne ślady hormonu we krwi już po kilku dniach od zagnieżdżenia się zarodka może okazać się nieskuteczny, jeśli badanie przeprowadzimy wieczorem. Testy najlepiej wykonywać rano, po ośmiu godzinach snu.

Testy to najszybszy sposób, aby dowiedzieć się, czy jesteśmy w ciąży. Istnieje kilka rodzajów testów i każdy wykonywać należy w nieco odmienny sposób. Test ciążowy najlepiej wykonać po około dwóch tygodniach od stosunku. Najlepszym czasem na wykonanie testu jest dzień miesiączki – będzie to tym bardziej uzasadnione, jeśli miesiączka się nie pojawiła. Przed upływem 14. dni od zapłodnienia stężenie hormonu w moczu może być zbyt małe i testy apteczne nie będą potrafiły go wykryć.

Przed zakupem testu

Przed zakupem testu ciążowego koniecznie należy sprawdzić jego termin ważności, o czym często – w ekscytacji lub stresie – zapominamy.

Test ciążowy strumieniowy

Testy podzielić możemy najprościej na testy strumieniowe i płytkowe. Oznacza to, że w przypadku testu strumieniowego pod strumień moczu wkładamy końcówkę. Po kilku minutach sprawdzamy wynik – czas zależy od konkretnego testu. W przypadku niektórych testów strumieniowych wynik pojawia się do 3 minut, w przypadku innych warto zaczekać 5 minut.

Test ciążowy płytkowy

Test płytkowy wykonuje się nieco odmiennie, chociaż również z udziałem moczu. Kilka kropli moczu pipetką nanosimy na specjalne okienko (zazwyczaj pojemnik na mocz i pipetka są dołączone do testu). Na wyniki testu płytkowego zazwyczaj czekamy do 3. minut. Odpowiednio wykonany test daje nam niemal 99% gwarancji, że wynik jest prawidłowy.

Podsumowanie

Panie, które nie ufają jednemu wynikowi, często decydują się na wykonanie w tym samym czasie testu płytkowego i strumieniowego. Jeśli wynik jest taki sam, potwierdzenie ciąży przez lekarza zazwyczaj okazuje się formalnością.