Twarda szyjka macicy w dotyku przypomina czubek nosa, zaś miękka usta

Kontrola swojego ciała i dokładna obserwacja podczas trwania cyklu pomaga stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, w jakiej fazie cyklu się znajduje i jakie zaszły zmiany w jej ciele. Nie tylko zmiany temperatury i badanie śluzu mogą okazać się pomocne w kontrolowaniu cyklu miesięcznego. Jednym z podstawowych i wiarygodnych testów płodności kobiety, na podstawie którego zazwyczaj określa się fazę płodną jest badanie szyjki macicy.

Twarda szyjka macicy – Co to oznacza?Wiele kobiet twierdzi, że tego rodzaju badanie nie należy do najłatwiejszych. Przeprowadza się je każdego dnia o jednej, wyznaczonej wcześniej porze przez wprowadzenie palca do pochwy i skontrolowania stanu szyjki macicy. W trakcie badania najistotniejsze okazują się konsystencja szyjki, jej rozwarcie oraz położenie. Przy okazji tego badania skontrolować można także konsystencję śluzu.

Twarda szyjka macicy przypomina czubek nosa, miękka usta

Najczęściej panie twierdzą, że twarda szyjka macicy w dotyku przypomina czubek nosa, zaś miękka usta. Twarda szyjka macicy oznacza początek cyklu. Wtedy jest ona nie jedynie twarda, ale i ułożona nisko oraz zamknięta.

W tracie dni płodnych zmienia się jej położenie – znajduje się wyżej, staje się miękka i otwarta. Miękkość szyjki macicy utrzymuje się równie w trakcie jajeczkowania czyli owulacji. Niezmiennie jest ona otwarta i zmienia położenie, często jest na tyle wysoko, że trudno ją wyczuć. Po zakończeniu owulacji szyjka macicy ponownie układa się nisko, zamyka i staje się twarda. Oznacza to, że w trakcie czasu płodnego szyjka macicy jest miękka i przypomina w dotyku usta.

Twarda szyjka macicy oznacza dni niepłodne

Twardość szyjki macicy oznacza czas niepłodny. Takie badanie pozwala kontrolować czas płodny i niepłodny i stanowi idealną pomoc w przypadku badania śluzu, temperatury ciała i kontrolowaniu cyklu za pomocą kalendarzyka. Jeśli chcemy rozpocząć badanie szyjki macicy, najlepiej zacząć uczyć się tego w trakcie dni niepłodnych, kiedy szyjka macicy położona jest niżej, jest twardsza i łatwiej ją wyczuć. W taki sposób najłatwiej zaobserwujemy różnice między miękkością i twardnieniem szyjki macicy.